اتحادیه اروپا: انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار شود

۸صبح، کابل: در حالی‌که این روزها بحث صلح، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را تحت‌الشعاع قرار داده اما اتحادیه اروپا بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان معین آن تاکید کرده و آن را «سرنوشت‌ساز» خوانده است.
نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل، امروز پنج‌شنبه (۲۴ اسد) در صفحه رسمی توییترش نوشت که انتخابات ریاست جمهوری باید به وقت و زمانی‌که قبلاً از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شده بود، برگزار شود. نماینده‌گی اتحادیه اروپا تاکید کرده که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در پهلوی اینکه یک زعامت تعیین می‌شود، دفاع از ارزش‌های این کشور نیز می‌باشد.

به باور اتحادیه اروپا « (۶ میزان) فرصتی برای افغان‌ها خواهد بود تا حمایت شان را از دموکراسی و تحکیم مشروعیت رهبری سیاسی شان نشان دهند.» این اتحادیه، برگزاری انتخابات را یک فرصت جدید برای افغان‌ها دانسته تا رهبری و زعامت مشروع کشور را بر بنیاد اصول دموکراسی برگزینند.

اتحادیه اروپا در حالی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن تاکید می‌ورزد که اخیرا شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته اند که منتظر نتایج هشت دور گفتگوهای نمایندگان ایالات متحده و طالبان استند.

به همین دلیل و با آنکه حدود ۲۰ روز از آغاز کارزارهای انتخاباتی سپری می‌شود اما مبارزات انتخاباتی نامزدان در کابل و ولایت‌ها کمرنگ است. در انتخابات دورهای گذشته در همان روزهای آغازین در و دیوار شهر کابل و بزرگ‌شهرهای کشور با پوسترهای انتخاباتی پوشیده می‌شد، اما بازار انتخابات تاکنون گرمی دوره‌های قبل را نداشته است.

گزارش‌های وجود دارد که ممکن است بار دیگر انتخابات ریاست جمهوری به خاطر به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح به تعویق بیافتد. انتخابات و پیشرفت مذاکرات صلح به صورت موازی و در رقابت باهم پیش می‌روند، آن طوری که آگاهان می‌گویند، هر کدام از این روند زودتر به نتیجه برسد، دیگری را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حکومت اما همواره بر برگزاری انتخابات ریاست در زمان معین آن تاکید کرده است.

دکمه بازگشت به بالا