گسترش زرادخانه کوریای شمالی؛ کیم فعالیت هسته‌ای کشورش را افزایش داد

یک اندیشکده امریکایی پس از دستور رهبر کوریای شمالی برای افزایش تولید سوخت بمب برای گسترش زرادخانه‌هسته‌ای این کشور، گزارش داده است که تصاویر ماهواره‌ای سطح بالایی از فعالیت در سایت اصلی هسته‌ای کوریای شمالی را نشان می‌دهد.

بربنیاد گزارش رویترز، پروژه نظارتی ۳۸ کوریای شمالی مستقر در واشنگتن روز شنبه، ۱ اپریل، گفته که براساس تصاویر تاریخ ۳ تا ۱۷ مارچ، یک راکتور آزمایشی آب سبک (ELWR) در سایت «یونگ‌بیون» در حال تکمیل و انتقال به وضعیت عملیاتی است.

این تصاویر نشان می‌دهد که یک راکتور ۵ میگاواتی در یونگ‌بیون به کار خود ادامه می‌دهد و ساخت یک ساختمان پشتیبانی در اطراف «ELWR» نیز آغاز شده است.

علاوه بر این، ساخت‌وسازهای جدیدی در اطراف کارخانه غنی‌سازی اورانیوم یونگ‌بیون آغاز شده که احتمالاً قابلیت‌های آن را گسترش می‌دهد.

گفتنی ‌است که اواخر هفته گذشته، کوریای شمالی از کلاهک‌های هسته‌ای جدید و کوچک‌تر رونمایی کرد و متعهد شد که برای گسترش زرادخانه خود، مواد هسته‌ای با درجه تسلیحات بیشتری تولید کند.

رسانه دولتی این کشور گفته است که کیم دستور تولید مواد با درجه تسلیحات را به شیوه‌ای دوراندیشانه داده است تا زرادخانه هسته‌ای این کشور را به صورت تصاعدی تقویت کند.

مشخص نیست که آیا کوریای شمالی به طور کامل کلاهک‌های هسته‌ای مینیاتوری مورد نیاز برای قرار گرفتن بر روی سلاح‌های کوچک‌تری را که به نمایش گذاشته، ساخته است یا خیر؛ اما تحلیلگران می‌گویند که در صورت از سرگیری آزمایش‌های هسته‌ای برای اولین بار از سال ۲۰۱۷، تکمیل این کلاهک‌ها به احتمال زیاد یک هدف کلیدی خواهد بود.

کوریای جنوبی و ایالات متحده از اوایل سال ۲۰۲۲ هشدار داده‌اند که کوریای شمالی ممکن است آزمایش‌های هسته‌ای خود را در هر زمانی از سر بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا