چشم به خانه خدا، دست در جیب مردم؛ مرز باج‌گیری طالبان به سرزمین وحی رسید

۸صبح، سمنگان

هم‌زمان با آغاز روند حج، منابع از تلاش طالبان برای باج‌گیری از سرمایه‌گذاران افغانستان در عربستان سعودی خبر می‌دهند. به گفته آنان، هم اکنون ده‌ها تن از طالبان و خانواده‌های‌شان به جای متقاضیان سال ۱۴۰۱، برای ادای حج به مکه رفته‌اند. در این میان، ملا برادر، معاون رییس‌الوزرای طالبان و برخی دیگر از اعضای برجسته این گروه به عربستان سعودی رفته‌اند تا در کنار ادای حج، با تاجران و سرمایه‌گذاران افغان دیدار کنند. گفته می‌شود که مسوولان ولایتی طالبان نیز هر یک در سطح ولایت خود از تاجران و حتا کارگران زیر نام زکات و بودجه اعمار مسجد، پول جمع‌آوری می‌کنند. همچنان این طالبان از طریق نفوذی‌های‌شان به سرمایه‌گذاران می‌فهمانند که برای امنیت خانواده‌های‌شان و داشتن حمایت این گروه، باید به طالبان پول بپردازند. یک منبع گفت که والی طالبان برای سمنگان تنها در یک مهمانی که در حج عمره وی ترتیب شده بود، به کمک یک نفوذی‌اش ۸۰ هزار دالر از مهاجران باج گرفته است. او و شمار زیادی از طالبان در سه ماه اخیر برای بار سوم به مکه رفته‌اند و هم اکنون سرگرم تشخیص افراد و گرفتن باج از آنان هستند. یک عالم دین نیز تاکید دارد که در کنار حق‌تلفی طالبان در روند حج، اعضای این گروه تنها به هدف باج‌گیری و تامین مصارف‌شان به خانه خدا رفته‌اند. گفتنی است که در کنار اعضای طالبان، شمار زیادی از خانواده‌های‌شان نیز در روزهای اخیر عازم مکه شده‌اند.

شماری از اعضای رهبری و فرماند‌‌هان سطوح مختلف این گروه در روزهای اخیر سرگرم سفر حج هستند. آنان که سال‌ها به‌گونه پنهانی سفر کرده‌اند، امسال از مزیت آزادی و حق سفر برخوردارند. طالبان روز گذشته اعلام کردند که ملا برادر، معاون رییس‌الوزرای‌شان، نیز عازم مکه شده است. براساس خبرنامه طالبان، او در این سفر با تاجران کشور مقیم عربستان دیدار می‌کند. گمانه‌هایی وجود دارد که مقام‌های طالبان در این سفر از تاجران ملی به‌ خاطر تامین امنیت جایدادها و وضع تکلیف‌های دینی، باج می‌گیرند. گزارش‌هایی نیز وجود دارد که رهبری طالبان با سفرهای پیهم به عربستان و برخی از کشورهای عربی، از تاجران پول‌های هنگفتی تحت نام عشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند. به گفته منابع، در حال حاضر بخشی از بودجه این گروه از درک باج‌گیری از تاجران و سرمایه‌گذاران در بیرون از کشور تامین می‌شود.

 به‌تازه‌گی عبدالرحمان کندزی، والی طالبان برای سمنگان، با شماری از فرماند‌‌هان این گروه عازم عربستان سعودی شده‌اند. او به رغم سفرهای مسلسل خود، این بار خلاف تمام عرف و اصول حکومت‌داری، یک تن از دستیاران غیررسمی خویش را به‌عنوان سرپرست ولایت تعیین کرده است. در مقابل معاون او همچنان یکی از محافظانش را به‌حیث سرپرست معاونت این ولایت گماشته است. عبدالرحمان کندزی، والی سمنگان، با جلال‌الدین حنفی، فرمانده لوای طالبان در سمنگان، مولوی حبیب‌الله حماس، فرمانده امنیه پیشین طالبان در سمنگان و سه تن دیگر از مقام‌های محلی این گروه برای اشتراک در مراسم حج فرضی به کشور عربستان سعودی سفر کرده‌اند.

منابع محلی به روزنامه ۸صبح می‌گویند که عبدالرحمان کندزی، والی طالبان برای سمنگان، طی سه ماه گذشته دو بار دیگر نیز به عربستان سعودی سفر کرده است. به گفته این منابع، والی طالبان برای سمنگان و جلال‌الدین حنفی، قوماندان لوای این گروه، از طرف روز مشغول مراسم حج و از طرف شب در حال باج‌گیری از مهاجران سمنگانی هستند. این در حالی است که تعداد زیاد از باشنده‌گان ولایت سمنگان به‌ خاطر فراهم ساختن نفقه خانواده‌های‌شان در کشور عربستان سعودی کار می‌کنند. این مهاجران مشغول هوتل‌داری هستند. گفته می‌شود این شغل در عربستان سعودی درامد مالی خوب دارد؛ اما مهاجران سمنگانی به دلیل کسب‌وکار در عربستان سعودی ناگزیرند سال‌ها از خانواده‌های‌شان دور بمانند و با پرداخت مالیات گزاف به دولت سعودی به شغل‌شان ادامه دهند.

یک تن از مهاجران سمنگانی که بیش از هفت سال است در عربستان سعودی به‌ سر می‌برد، به شرط افشا نشدن نامش به روزنامه ۸صبح در این مورد جزئیات داد. او گفت که در دومین سفر والی طالبان برای سمنگان به عربستان سعودی، شخصی به نام حاجی میرویس که از افراد نفوذی طالبان است و با مهاجران  سمنگانی شناخت خوب دارد،‌  شمار زیادی از مهاجران این ولایت را شب‌هنگام در یکی از رستورانت‌های شهر مکه دعوت کرده بود. این رستورانت در ۲۰ کیلومتری حرم شریف موقعیت دارد. نفوذی طالبان به همه مهاجران گفته بود که اگر می‌خواهند در ولایت سمنگان به خانواده‌های‌شان ضرر نرسد و جنگ‌جویان طالبان شب و روز متوجه تامین امنیت‌شان باشند، با جنگ‌جویان این گروه کمک مالی کنند. او همچنان این درخواست را از کسانی‌ که در سمنگان جایدادهای تجارتی دارند و برای جلوگیری از غصب جایدادهای‌شان یا پیش‌برد دعوای حقوقی نگران‌ هستند نیز مطرح کرده است. به گفته منبع، در این دعوت، عبدالرحمان کندزی حدود ۳۰۰ هزار ریال سعودی معادل ۸۰ هزار دالر امریکایی را از مهاجران دریافت کرده است.

در همین حال، مقام‌های طالبان در این سفر با مالکان مارکیت تجارتی شهر ایبک، قصر عروسی ریاض‌ و هوتل عروسی مدینه دیدارهای جداگانه داشته‌اند. منابع در عربستان سعودی این دیدارهای جداگانه مقام‌های طالبان با بازرگانان را تایید می‌کنند، اما از مقدار پول پرداخت شده از سوی  این تاجران به طالبان معلومات ارایه نمی‌کنند. برخی  از منابع پرداخت پول‌های گزاف خبر می‌دهند و می‌گویند طالبان وقتی از کارگران رستورانت‌ها باج می‌گیرند، روشن است که از سرمایه‌گذاران کلان و تاجران نیز پول هنگفت دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، به گفته منابع، تعداد زیادی از خانواده‌های مهاجران کارگر سمنگانی که در شهر ایبک به ‌سر می‌برند و از این‌که طالبان فرزندان آنان را اختطاف و یا جایدادهای‌شان را غصب نکنند، ناگزیر شده‌اند به طالبان باج بدهند.

گفته می‌شود قرار است این اعضای طالبان در سمنگان تا پایان مراسم حج فرضی برای باج‌گیری از مهاجران و بازرگانان این ولایت، به سایر شهر‌های عربستان سعودی نیز سفر کنند. پیش از این، طالبان با جمع‌آوری و باج‌گیری تحت نام زکات، کله‌پولی و کمک به اعمار مساجد و مدرسه‌ها در این ولایت، پول جمع‌آوری کرده‌اند.

این در حالی است که چندی قبل، جلال‌الدین حنفی، فرمانده لوای طالبان در سمنگان، با دعوت سرمایه‌داران این ولایت در چای صبح، خواستار پرداخت پول از سوی سرمایه‌داران برای اعمار مسجد شده بود. این دیدار در یکی از مساجد شهر ایبک انجام شد که سرانجام، سرمایه‌داران سمنگانی مبلغ ۸۰ هزار دالر امریکایی به او پرداخت کرد‌ند.

هم‌چنان یک تن از عالمان دین که در دوره نظم جمهوریت عضو شورای علمای سمنگان بود، از ترس باج‌گیری طالبان مجبور به ترک افغانستان شده است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت که طالبان برای توبه یا عبادت واقعی به مراسم حج به عربستان سعودی نمی‌روند، بلکه با استفاده از فرصت، در تلاش باج‌گیری از مهاجران و سرمایه‌گذاران سمنگانی‌اند.

این در حالی است که سفر مقام‌های طالبان در مراسم حج فرضی سبب حق‌تلفی متقاضیان اشتراک در مراسم حج  نیز شده است. براساس معلومات منابع در وزارت ارشاد، حج و اوقاف طالبان، ‌متقاضیان اشتراک در مراسم حج تا سال ۱۴۰۳ پیش از پیش هزینه اشتراک در مراسم حج را پرداخت کرده‌اند.

این عالم دین نیز می‌افزاید که طالبان با سفرشان در مراسم حج، نه‌تنها ‌دست به باج‌گیری می‌زنند، بلکه در حق متقاضیان مراسم حج ۱۴۰۱ نیز جفا می‌کنند. وی تصریح می‌کند که متقاضیان مراسم حج دو سال قبل هزینه سفر‌شان را برای اشتراک در مراسم حج ۱۴۰۱ پرداخته بودند، اما سرانجام به‌ جای آنان، طالبان با اعضای خانواده‌های‌شان اشتراک کرده‌اند.

براساس معلومات، عبدالرحمان کندزی، والی طالبان برای سمنگان، با مادر، برادر و خانمش، جلال‌الدین حنفی با مادر و برادرش، حبیب‌الله  حماس با سه عضو خانواده‌ا‌ش و سه مقام دیگر طالبان با هشت تن اعضای خانواده‌شان در مراسم حج اشتراک کرده‌اند. این سومین حج کندزی در سه ماه اخیر شمرده می‌شود.

گفتنی است که این آمار تنها مربوط ولایت سمنگان است و در سایر ولایت‌ها ممکن به‌مراتب بیشتر باشد‌. پیش از این، ملا برادر و سایر اعضای طالبان بارها به کشورهای عربی رفته‌ و با تاجران افغان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. با توجه به معلومات اخیر، احتمال بر این است که طالبان روند باج‌گیری از تاجران افغان در خارج از کشور را از قبل کلید زده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا