رییس فیفا: درس‌های اخلاقی اروپایی‌ها فقط «تظاهر و ریاکاری» است

جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، در آستانه آغاز جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در یک نشست خبری جنجالی، اروپایی‌ها را «تظاهرگر و ریاکار» خطاب کرد و خواهان معذرت‌خواهی آنان شد‌.

رییس فیفا روز شنبه، ۱۹ نوامبر، از برخورد اروپایی‌ها با قطر به دلیل میزبانی جام جهانی انتقاد کرد و گفت که این درس‌های اخلاقی اروپایی‌ها، فقط «تظاهر و ریاکاری» است.

او گفت: «ما اروپایی‌ها پیش از آن‌که به دیگران درس اخلاقی بدهیم، باید برای کارهایی که در سه هزار سال گذشته انجام داده‌ایم، در سه هزار سال آینده بابت آن‌ها عذرخواهی کنیم.»

رییس فیفا در پاسخ به سوالی درباره حضور ایران در جام جهانی فوتبال قطر با توجه به بی‌ثباتی سیاسی در این کشور گفت که جام جهانی یک رویداد مردمی است و فقط برای دولت‌ها و حکومت‌ها نیست.

او تلاش‌های فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران و امکان شروع لیگ زنان در این کشور را «نتیجه‌بخش» توصیف کرد و گفت که به جای افتراق، باید این را جشن گرفت.

رییس فیفا در ادامه میزبانی یک تورنمنت فوتبالی در ایران را پیشنهاد داد و گفت: «اگر باید در ایران تورنمنتی برگزار کنیم، می‌رویم، شاید چیزی تغییر کند.»

اینفانتینو همچنین یک روز پیش از آغاز جام جهانی فوتبال قطر، همدلی خودش را با آن‌هایی که در جهان و به‌خصوص در قطر مورد تبعیض قرار گرفته‌اند، ابراز کرد.

او گفت: «امروز احساس می‌کنم که قطری هستم، امروز احساس می‌کنم که عرب هستم، امروز احساس می‌کنم که آفریقایی هستم، امروز احساس می‌کنم که هم‌جنس‌گرا هستم، امروز احساس می‌کنم که معلول هستم و امروز احساس می‌کنم که یک کارگر مهاجر هستم.»

اینفانتینو در ادامه گفت: «در میان شرکت‌های بزرگی که در قطر میلیاردها یورو درامد دارند، چه تعدادی از آن‌ها به موضوع سرنوشت کارگران مهاجر پرداخته‌اند؟ هیچ‌کدام، زیرا تغییر در قوانین به معنای سود کمتر است.»

این در حالی است که بر‌اساس تخمین سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌های مختلف، شمار کارگرانی که در جریان ساختن ورزشگاه‌ها در قطر کشته شده‌اند، به بیش از شش هزار تن می‌رسد.

رییس فیفا همچنین در خصوص تصمیم قطر در ممنوع کردن فروش نوشیدنی‌های الکلی در ورزشگاه‌های قطر هنگام برگزاری بازی‌های جام جهانی گفت: «من شخصاً فکر می‌کنم که با سه ساعت آب جو نخوردن هم می‌توانیم زنده بمانیم، چه در فرانسه، چه در اسپانیا و چه در اسکاتلند.»

دکمه بازگشت به بالا