چالش‌های مالی و امنیتی؛ موانع بزرگ فراراه معیاری شدن لیگ برتر فوتبال

حسیب بهش

هم‌زمان با آغاز هشتمین فصل لیگ برتر فوتبال افغانستان، فدراسیون فوتبال مشکلات مالی و امنیتی را چالش اصلی فرا راه معیاری شدن لیگ برتر می‌خواند. به گفته مسوولان این فدراسیون، آنان با وجود تلاش‌ها، هنوز موفق به برگزاری «لیگ معیاری» نشده‌اند.

هشتمین فصل لیگ برتر فوتبال افغانستان روز سه‌شنبه، ۲۹ اسد در کابل آغاز شد. بر اساس طرح فدراسیون فوتبال،‌ قرار بود این دیدارها به شکل رفت و برگشت در هشت زون کشور برگزار شود. در همین حال اما، مسوولان در این فدراسیون می‌گویند که به دلیل افزایش مشکلات امنیتی،‌ آنان ترجیح داده‌اند که فصل هشتم لیگ برتر را هم‌مانند سال‌های گذشته،‌ در کابل برگزار کنند.

شفیع شاداب، سخنگوی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، می‌گوید که به دلیل مشکلات امنیتی، آنان از برگزاری دیدارها در زون‌های مختلف منصرف شدند. هرچند وی مشکلات فرا راه برگزاری این رقابت‌ها را تایید می‌کند، اما می‌افزاید که با توجه به در نظر گرفتن معیارها در انتخاب بازیکنان، فصل هشتم لیگ برتر از کیفیت بیش‌تری برخوردار خواهد بود.

سخنگوی فدراسیون فوتبال از مشکلات مالی به عنوان «چالش اصلی» فراراه برگزاری «لیگ برتر معیاری» نام می‌برد. به گفته وی،‌ برگزاری لیگ در سطح لیگ‌های اروپایی، نیازمند هزینه بیش‌تر است و آنان با توجه به معیارهای فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا، هنوز نتوانسته‌اند که لیگ در آن سطح برگزار کنند.

وی افزود که برای برگزاری لیگ‌های معیاری، تیم‌های حاضر  علاوه بر داشتن مدیریت منظم، نیازمند «حامی‌ مشخص» اند. با این حال،‌ آقای شاداب می‌گوید که با توجه به تمایل حکومت در حمایت از لیگ برتر، آنان امیدوار اند که در سال‌های آینده بتوانند لیگ برتر را در سطح بهتری برگزار کنند.

با این حال، آقای شاداب ضمن ابراز خرسندی از حضور چشم‌گیر شهروندان در ورزشگاه، می‌گوید که آنان با توجه به شرایط امنیتی،‌ سطح توقع‌شان را کاهش داده بودند. به گفته وی، دیدارهای آغازین لیگ برتر شاهد حضور پررنگ شهروندان بود و مردم بیش‌تر برای تشویق تیم‌های مورد علاقه‌شان، در ورزشگاه حضور می‌یابند.

هشتمین فصل لیگ برتر فوتبال افغانستان با حمایت حکومت و به همکاری بنیاد رحمانی و شماری دیگر از شرکت‌های داخلی، در کابل برگزار شده است. این اولین باری است که حکومت از لیگ برتر فوتبال افغانستان حمایت می‌کند.

 

فصل هشتم لیگ برتر

فصل هشتم لیگ برتر فوتبال افغانستان با حضور هشت تیم در ورزشگاه فدراسیون فوتبال برگزار شده است. تیم‌های حاضر در این لیگ پس از رقابت‌ها و پشت‌‌سر گذاشتن ارزیابی، از هشت زون مختلف انتخاب شده‌اند و قرار است در دو گروه باهم رقابت کنند.

در میان تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال، شاهین آسمایی از کابل، عقابان هندوکش از حوزه مرکز،‌ سیمرغ البرز از حوزه شمال، میوند اتلان از حوزه جنوب،‌ اسپین‌غر بازان از حوزه شرق، طوفان هریرود از حوزه غرب، موج‌های آمو از حوزه شمال‌شرق و د اباسین سپی از حوزه جنوب‌شرق نماینده‌گی می‌کنند.

بر اساس قرعه‌کشی، طوفان هریرود، میوند اتلان، سیمرغ البرز و موج‌های آمو در گروه اول این رقابت‌ها، قرار دارند. تیم‌های شاهین آسمایی، د اباسین سپی، عقابان هندوکش و د سپین‌غر بازان نیز در گروه دوم با هم روبه‌رو می‌شوند.

گفته می‌شود که بازیکنان حاضر در هشت تیم پس از برگزاری رقابت‌ها و ارزیابی‌های «معیاری»، از میان بازیکنان برتر زون‌های‌‌شان انتخاب شده‌اند. به گفته مسوولان در فدراسیون فوتبال، قرار است مربیان داخلی‌ای که سند درجه یک مربی‌گری آسیا را به دست آورده‌اند، تیم‌های حاضر را هدایت کنند.

بر اساس زمان‌بندی فدراسیون فوتبال کشور، دیدارهای میان تیم‌های حاضر در فصل هشتم لیگ برتر فوتبال در روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه پی‌گیری می‌شود. لیگ برتر فوتبال کشور قرار است پس از برگزاری ۱۵ دیدار در مجموع رقابت‌های گروهی و حذفی، به پایان برسد.

فصل هشتم لیگ برتر افغانستان در حالی برگزار می‌شود که تیم شاهین آسمایی با کسب چهار عنوان قهرمانی، موفق‌ترین تیم به شمار می‌آید. پس از آن، تیم طوفان هریرود با به دست‌ آوردن دو عنوان قهرمانی و د سپین‌غر بازان با یک قهرمانی، در رده‌های بعدی قرار دارند.

دکمه بازگشت به بالا