پنج کشور آسیای میانه از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اعلام حمایت کردند

۸صبح، کابل: پنج کشور آسیای میانه حمایت‌شان را از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اعلام و تعهد کرده‌اند که به همکاری بین‌المللی و حمایت از حکومت افغانستان برای دست‌یابی به صلح ادامه می‌دهند. اوزبیکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان پنج کشور همسایه شمالی افغانستان هستند که روز سه‌شنبه، پانزدهم اسد با صدور یک اعلامیه مشترک گفته‌اند که منافع متقابل کشورها در صلح، ثبات، ارتباطات منطقه‌ای نهفته است و بنا بر این از تلاش‌های صلح افغانستان حمایت می‌کنند.

در این اعلامیه که نماینده‌گان پنج کشور پای آن امضا کرده‌اند، تأکید شده است که تلاش‌های چند رویه صلح می‌تواند، یک‌پارچه‌گی روند صلح را تضعیف کند. هم‌چنان امضاکننده‌گان این اعلامیه تأکید کرده‌اند که روند صلح باید به صورت یک‌پارچه و متحدانه به رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها و به حمایت شریکان بین‌المللی افغانستان به پیش برده شود و حمایت و موضع واحد و قوی کشورهای آسیای میانه از این روند مهم است.

 پنج همسایه شمالی افغانستان هم‌چنان گفته‌اند که از برنامه دولت از ۱۸ سال گذشته به این سو در رابطه به صلح پایدار حمایت می‌کنند که شامل حمایت از قانوان اساسی، برنامه خودکفایی افغانستان که بر اساس آن حکومت، از طریق افزایش درآمد داخلی، هزینه امنیت و دفاع را تمویل و به شهروندانش زمینه خدمت‌رسانی عادلانه را فراهم می‌کند، می‌شود.

در اعلامیه تأکید شده است که کشورهای آسیای میانه از افغانستان به عنوان مرکز صلح‌آمیز برای سعادت و امنیت مشترک منطقه حمایت می‌کنند. این کشورها با تأکید بر اهمیت شرایط کنونی برای صلح افغانستان، هر نوع اعمال خشونت‌آمیز و تروریستی را که بر مردم تحمیل می‌شود نکوهش کرده‌اند. در اعلامیه گفته شده است که سعادت مردمان هر یک از این کشورها با سعادت منطقه گره خورده و از طریق دوام تجارت و سرمایه‌گذاری روی زیربناها به دست می‌آید.

 در این اعلامیه مشترک که افغانستان نیز در صدور آن نقش دارد، بر گسترش روابط تجارتی، اتصال منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی تأکید شده است.

دکمه بازگشت به بالا