سیلاب‌ در چاریکار؛ بیشتر خسارات به دکان‌داران و دست‌فروشان وارد شده است

۸صبح، پروان

سیلاب‌ها در شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان، زیان هنگفت ‌مالی به باشنده‌گان محل وارد کرده است. شماری از باشنده‌گان چاریکار می‌گویند که هرچند سیلاب اخیر در بخش‌هایی از این شهر تلفات جانی در پی نداشته‌، اما به ساکنان محل زیان‌های هنگفت‌ مالی وارد کرده است. به گفته آنان، بیشتر خسارات ناشی از این سیلاب‌ها را دکان‌داران و دست‌فروشان داخل شهر متقبل شده‌اند. دکان‌داران در شهر چاریکار کم‌عرض بودن آب‌روها و معیاری نبودن جویچه‌های داخل شهر را از عوامل سرازیر شدن سیلاب‌ها در داخل شهر عنوان می‌کنند و می‌گویند که هر کدام آنان صدها هزار افغانی متضرر شده‌اند. باشنده‌گان شهر چاریکار مسوولان شهرداری را به بی‌توجهی در پیوند به پاک‌کاری آب‌روها متهم می‌کنند و می‌افزایند که شهرداری خواست دکان‌داران را نادیده گرفته است. با این وصف، دکان‌داران شهر چاریکار خواستار جبران خسارت از سوی شهرداری این شهر‌ند.

حسیب‌الله، یکی از دکان‌داران در «مندوی» شهر چاریکار است. او می‌گوید که «ته‌کوی» ده‌ها باب دکان در پی سرازیر شدن سیلاب‌های بامداد سه‌شنبه، ۸ حمل، پر از آب و گِل شده است. به گفته حسیب‌الله، سیلاب ناگهانی در داخل شهر دکان‌داران را غافل‌گیر کرده و حتا اموال برخی از دست‌فروشان را بلعیده است. او اضافه می‌کند که بیشتر خسارات مالی را دکان‌داران «مارکیت زیرزمینی شهرداری» متقبل شده‌اند.

این دکان‌دار توضیح می‌دهد: «صبح ‌وقت بود که بارش باران و ژاله شدید آغاز شد. ساعتی نگذشته بود که سیلاب در داخل شهر و بخش‌هایی از نقاط دیگر پروان سرازیر شد. ما تازه دکان‌های خود را باز می‌کردیم؛ اما برای ما مجال نداد که مال دکان‌های خود را بیرون کنیم و همه ته‌کوی‌ها که گدام بودند، پر از آب شدند.»

حسیب علاوه می‌کند که در پی ‌سرازیر شدن این سیلاب‌ها، صدها هزار افغانی به دکان‌داران شهر چاریکار زیان وارده شده است. دکان‌داران شهر چاریکار کم‌عرض بودن آب‌روها و معیاری نبودن جویچه‌های داخل شهر را از عوامل سرازیر شدن سیلاب در داخل شهر عنوان می‌کنند و خاطرنشان می‌سازند که شهرداری طالبان برای این شهر در خصوص پاک‌کاری جویچه‌ها، کوتاهی کرده است.

شریف (نام مستعار) یکی دیگر از دکان‌داران شهر چاریکار، می‌گوید: «چندین بار ما به شهرداری پیشنهاد کردیم که به مشکلات ما رسیده‌گی کند و راه‌های آب را در داخل شهر باز کند، اما توجه نکرد و امروز سیلاب همه داروندار ما را از بین برد.»

شریف می‌افزاید: «تمام دکان‌ها پر از آب شده و در ضمن بیشتر اموال دکان‌ها خراب شده است. در این شرایط که فقر و ناداری دامن‌گیر مردم ما است، دکان‌هایی که وسیله پیدا کردن یک لقمه نان بود، سیلاب تمام‌شان را از بین برده است. حالا شهرداری بیاید به دکان‌داران جبران خسارت بدهد.»

هرچند تاکنون آمار مشخصی از خسارات ناشی از سرازیر شدن سیلاب‌ها در پروان در دست نیست، اما منابع محلی می‌گویند که در کنار دکان‌ها به خانه‌های رهایشی نیز آسیب رسیده است. به گفته باشنده‌گان محل، در جریان جاری شدن این سیلاب‌ها چندین منزل مسکونی و ده‌ها پل و پلچک نیز تخریب شده‌اند. همچنان جاده کابل – پروان در دو نقطه شهر چاریکار برای ساعاتی به روی ترافیک بسته شده بود. طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان کابل نیز می‌گویند که بارش شدید ژاله در ولسوالی شکردره، خسارات هنگفت ‌مالی به کشاورزان این ولسوالی وارد کرده است.

دو تن از کشاورزان و باغ‌داران در ولسوالی‌ شکردره به روزنامه ۸صبح می‌گویند که بیشتر میوه‌های نارس این ولسوالی در پی بارش شدید ژاله‌ از بین رفته‌ است. آنان خواستار کمک از سوی نهادهای مددرسان هستند.

گفتنی ‌است که از هفته ‌گذشته تاکنون ولایت‌های فراه، فاریاب، بلخ، ارزگان، کنر، نورستان، لغمان، بغلان، سمنگان، پروان، کندز، پنجشیر، میدان‌وردک، بدخشان، تخار، کنر، پکتیکا، کابل، پکتیا، خوست، هلمند و نیمروز گواه سرازیر شدن سیلاب‌های مدهش ناشی از بارش باران شدید بوده‌اند. این سیلاب‌ها، افزون بر تلفات جانی، خسارات هنگفت مالی نیز برجای گذاشته است.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث زیر اداره طالبان به‌تازه‌گی اعلام کرده که در نتیجه حوادث طبیعی در ۲۳ ولایت کشور در هشت روز پسین، دست‌کم ۱۰ تن کشته و ۷۶ تن دیگر زخمی شده‌اند. شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی این وزارت، در صحبت با رسانه‌ها افزوده است که در نتیجه رویدادهای طبیعی همچنان بیش از یک هزار و ۷۰۰ خانه و بیش از ۲۲ هزار جریب زمین کشاورزی تخریب شده است.

در این میان، نزدیک به ۴۰۰ خانه‌ رهایشی تنها در روستای «میرزایی» ولسوالی زارع ولایت بلخ، در پی سرازیر شدن سیلاب‌های پسین تخریب شده‌ است. گفتنی‌ است که اداره هواشناسی طالبان از بارنده‌گی‌های شدید و خطر جاری شدن سیلاب‌ها در ۲۶ ولایت کشور هشدار داده است.

دکمه بازگشت به بالا