سیلاب جان ۵۶ نفر را در یک ماه گذشته گرفته است

۸صبح، کابل: وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که بارش باران‌های موسمی و جاری شدن سیل ناشی از آن در یک ماه گذشته جان ۵۶ نفر را گرفته است.

احمدتمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، روز دوشنبه، اول ثور، به روزنامه ۸صبح گفت که در جریان ماهی که گذشت، ۳۱ نفر دیگر در نتیجه جاری شدن سیل در کشور زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، گفت که در تازه‌ترین مورد فروریختن سقف یک خانه در ولسوالی ناری ولایت کنر جان چهار کودک را گرفته است. این رویداد صبح روز دوشنبه رخ داده است.

به گفته عظمیی، روز گذشته در ولسوالی پرچمن ولایت فراه در پی بارنده‌گی، جاری شدن سیلاب، لغزش کوه و زلزله چهار پل‌چک و ۲۰۰ جریب زمین تخریب شده است.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که در نتیجه بارنده‌گی‌های موسمی امسال و سیلاب ناشی از آن، پنج هزار و ۵۰۰ خانه خانواده در ۲۸ ولایت کشور متضرر شده‌اند.

از این میان ۵۹۸ خانه به صورت کلی از بین ر فته و سه هزار و ۸۷ خانه به صورت قسمی تخریب شده است.

به همین ترتیب جاری شدن سیلاب، ۲۴۶ کیلومتر سرک، ۳۸ محراب مسجد و حدود ۶۰۰۰ جریب زمین را تخریب کرده است.

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفت که تا اکنون برای بیش از دو هزار خانواده در هم‌آهنگی با موسسات، کمک‌رسانی شده است.

احمدتمیم عظیمی گفت که براساس پیش‌بینی‌ها، بیش‌تر ساحات کشور در هفته جاری شاهد بارنده‌گی‌های شدید همراه با رعدوبرق و ژاله به شکل «آنی‌ و‌ رگ‌بار» خواهد بود.

به گفته عظیمی، این بارنده‌گی‌های آنی سبب ذوب‌شدن زودهنگام ذخایر برف‌ می‌گردد و ممکن است سیلاب‌های سهمگین را به همراه داشته باشد.

مسوولان در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گویند که با توجه به پیش‌بینی‌ها، امسال میزان بارنده‌گی بیش‌تر خواهد بود و هفت میلیون نفر در کشور در معرض آسیب سیلاب‌ها قرار دارند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث برای مدیریت سیلاب‌ها یک میلیارد و ۶۱۵ میلیون افغانی بودجه در نظر گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا