سفیران سابق امریکا در افغانستان از آغاز جنگ داخلی در صورت خروج سربازان امریکایی هشدار دادند

۸صبح، کابل: سفیران و دیپلماتان پیشین امریکا در افغانستان هشدار می‌دهند که خروج شتاب‌زده نظامیان امریکایی از افغانستان، خطر آغاز جنگ‌های داخلی را در این کشور تقویت می‌کند.

 نه دیپلمات ارشد و پیشین امریکا که در افغانستان مأموریت انجام داده‌اند و شامل پنج سفیر  این کشور می‌شوند، در یک بیانیه مشترک از پیامدهای خروج شتاب‌زده امریکا از افغانستان هشدار داده‌اند. به باور امضا‌کننده‌گان این بیانیه، خروج سربازان امریکایی از افغانستان باید به تأمین صلح واقعی در افغانستان مشروط ساخته شود.

در این بیانیه که در وب‌سایت شورای اتلانتیک نشر شد، تأکید شده است که نخستین مرحله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نباید با عجله انجام شود. براساس این پیشنهاد، شمار سربازانی که قرار است افغانستان را ترک کنند، نباید به اندازه‌ای باشد که گروه طالبان فکر کنند در میدان نبرد پیروز می‌شوند.

این در حالی است که متن توافق‌نامه امریکا و گروه طالبان که در آن جزییات خروج سربازان امریکایی از افغانستان بخش عمده از این توافق‌‎نامه را تشکیل می‌دهد، نهایی شده است.

خلیل‌زاد در سفرش به کابل در جریان هفته جاری متن این سند را به رهبران حکومت وحدت ملی نیز «نشان داده» است. حکومت افغانستان اعلام کرده است که جزییات اساسی این توافق‌نامه را در اختیار دارد و آن را براساس منافع ملی کشور بررسی و پس از آن اعلام موضع خواهد کرد.

حکومت در حالی از مطالعه و بررسی محتوای تفاهم‌نامه مدون میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان خبر داده‌اند که زلمی ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، شام شنبه، دهم سنبله، پس از پایان نهمین دور گفت‌وگوهای رسمی‌اش با نماینده‌گان گروه طالبان در قطر، به کابل آمد. آقای خلیل‌زاد هم‌چنان از نهایی شدن متن یک تفاهم‌نامه با نماینده‌گان گروه طالبان خبر داده است. آن‌چنانی که آقای خلیل‌زاد گفته است، در این تفاهم‌نامه جزییات کامل چگونه‌گی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و ضمانت طالبان مبنی بر قطع رابطه‌شان با گروه‌های تروریستی دیگر، درج شده است. زلمی‌ خلیل‌زاد گفته است که پس از امضای این تفاهم‌نامه از سوی دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، قرار است در ۱۳۵ روز نخست، حدود پنج هزار سرباز امریکایی از پنج پایگاه نظامی‌ امریکا در افغانستان، بیرون شوند.

دکمه بازگشت به بالا