از زبان طراح عضو داعش: بر وزارت مخابرات و مسجد امام‌زمان چگونه حمله شد؟

طراح حمله انتحاری بر «مسجد امام زمان» در غرب کابل و حمله تهاجمی بر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی توسط نیروهای امنیت ملی در کابل بازداشت شد. این «طراح حملات مرگبار» که در پاکستان آموزش دیده است به جرمش اعتراف کرد و گفت که حمله انتحاری بر مسجد امام زمان در غرب کابل و حمله بر وزارت مخابرات، کار او بود.

این شخص عیدمحمد نام دارد و ۳۴ ساله است. وی که به اسم مستعار «ابوذر» در میان اعضای گروه داعش شهرت یافته است، حدود بیست روز پیش از ساحاتی مربوط به حوزه هشتم شهر کابل هنگام طرح حملات پیچیده بر نهادهای دولتی بازداشت شده است. بر اساس معلومات ریاست عمومی امنیت ملی، او در مدارس پاکستان آموزش دیده و برای اجرای حملات تروریستی به افغانستان فرستاده شده است.

این عضو گروه داعش اعتراف کرد که در یکه‌توت کابل تولد شده است و در زمان حکومت طالبان به کشور پاکستان مهاجر شده است. او می‌گوید که بعد از رفتن به پاکستان در ایالت پشاور این کشور مسکن‌گزین شده است. او تعلیمات دینی را در یک مدرسه دینی در همین ایالت آغاز کرده است. عیدمحمد مشهور به ابوذر می‌گوید که نیروهای «آی‌اس‌آی» در مدرسه‌ای که درس می‌خوانده است با استادان این مدرسه در ارتباط بوده و با استادانش گفت‌وگو می‌کرده است. او می‌گوید با این که از جزییات این گفت‌وگوها چیزی نمی‌داند، آما استادنش در این مدرسه آن‌ها را به جهاد در افغانستان تشویق می‌کردند. او اعتراف کرد که در این مدرسه به آنان آموزش می‌دادند که در افغانستان یهودی‌ها و نصارا آمده‌اند و باید علیه‌شان جهاد شود. افزون بر این او اضافه کرد که برای آن‌ها آموزش می‌داند که «شیعیان» دشمن اسلام و کافر اند و باید از بین برده شوند. از این رو، وی براساس تشویق و ترغیب استادانش به افغانستان می‌آید و در ننگرهار به گروه داعش ملحق می‌شود. او می‌گوید که در ننگرهار در منطقه «کورک» نیز آموزش نظامی و دینی دیده است. به سخنان وی بعد از آموزش نظامی و دینی به منطقه «گورگوری» که یکی از مناطق جلب‌وجذب گروه داعش است فرستاده می‌شود. او می‌گوید که وی را در گروپ «امر به معروف و نهی از منکر» جذب کرده‌اند.

حمله بر مساجد شیعیان

عیدمحمد می‌گوید گروه داعش بعد از جذب او در این گروه، اعضای فامیلش را به افغانستان انتقال می‌دهد. به سخنان او،  این کارهای گروه داعش هر روز بیش‌تر برایش جذبه پیدا می‌کند. عیدمحمد گفت که اهداف این گروه طوری برایش پراهمیت جلوه کرد که حاضر شد خودش را به خاطر رسیدن به مقاصد تروریستی این گروه انتحار کند. او برای انجام انتحار، در کتاب «اشتهادی‌ها» نام‌نویسی می‌کند. فرماندهان گروه داعش برای او و همراهانش که تعدادشان به ۱۴ نفر می‌رسید، وظیفه می‌دهند تا مساجد شیعیان در کابل را هدف حمله انتحاری قرار دهند. او گفت که از میان ۱۴ تن از انتحار کننده‌گان، چهار تن آنان موفق می‌شوند که «مسجد امام زمان» در غرب کابل را هدف حمله انتحاری قرار دهند.

حمله بر مسجد امام زمان در غرب کابل در بیست‌وهشتم ماه میزان سال ۱۳۹۶ اجرا شد. مسوولیت آن را گروه داعش برعهده گرفت. این حمله نمازگزاران را هدف قرار داد که در آن، دست‌کم ۳۹ نفر کشته شدند و ۴۵ نفر دیگر زخم برداشتند.

با این حال عیدمحمد تأکید کرد که فرمان اجرای حملات بر مراکز شیعیان، از ننگرهار برایش صادر می‌شد. او گفت که بعد از حمله بر مسجد امام زمان در غرب کابل، فرمانده گروه داعش برایش وظیفه داده بود تا یک مسجد شیعیان در هرات را هدف حمله انتحاری قرار دهد. او که برای اجرای این حمله خودش را آماده کرده بوده است، به دلایل نامعلوم از حمله انتحاری باز داشته می‌شود. او گفت: «به دلیل نامعلوم مرا از حمله انتحاری بر مساجد شیعیان در هرات منع کردند.»

عیدمحمد اعتراف کرد که بعد از انجام حملات انتحاری بر مساجد شیعیان و آماده‌گی برای حمله انتحاری در هرات، از سوی این گروه، مسوول جلب‌وجذب گروه داعش در کابل تعیین می‌شود. به گفته او در کابل با شخصی به نام «جاوید» افراد تازه‌وارد از کشورهایی چون ترکیه، ازبیکستان و چچین را برای آموزش به ننگرهار می‎فرستاده‌اند. در عین حال او افراد آموزش‌دیده را از ننگرهار به کابل و شماری از ولایت‌های دیگر برای اجرای حملات انتحاری و تهاجمی انتقال می‌داده است. در تازه‌ترین مورد او اعتراف کرد که دو تن از افرادی را که بر وزارت مخابرات حمله کردند، او از ولایت ننگرهار برای این حمله به کابل انتقال داده است.

حمله بر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در ۳۱ حمل سال جاری صورت گرفت. مسوولیت این حمله را نیز گروه داعش به عهده گرفت. این حمله که شش ساعت به درازا کشید، در حدود ۱۰ تن کشته شدند.

هم‌چنان عیدمحمد دیروز اعتراف کرد که قرار بود یک گروه ۲۰ نفری اعضای داعش را از ننگرهار به کابل انتقال دهد. او افزود که این گروه را برای انجام یک حمله گسترده خونین در شهر کابل آماده می‌کردند. به گفته او این گروه مسوولیت داشت تا پنج حمله گروهی را بر نهادهای مهم دولتی اجرا کنند که پیش از رسیدن به هدف، او از سوی ریاست عمومی امنیت ملی بازداشت شده است.

عیدمحمد افزود که از کرده‌اش پشیمان است و از اعضای دیگر گروه داعش خواست که دست از این کار بکشند و انسان‌های بی‌گناه را نکشند.

دکمه بازگشت به بالا