غنی پس از توقف گفت‌وگوها با طالبان: مذاکرات اصولی می‌خواهیم

۸صبح، کابل: پس از توقف گفت‌وگوهای امریکا با طالبان، رییس جمهور غنی می‌گوید که خواهان ادامه این گفت‌وگوها و مذاکره با طالبان است، اما این مذاکرات باید اصولی باشد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، روز دوشنبه، ۱۸ سنبله، در نشست معرفی سرپرست جدید ریاست عمومی امنیت ملی، صلح را «طرح افغانی» دانست و افزود که عملی ساختن آن نیز افغانی خواهد بود. وی در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد که اجماع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح را حکومت ایجاد کرده و طالبان آن را اشتباه تعبیر کردند. آقای غنی در ادامه گفته‌هایش، قانون اساسی کشور و حقوق شهروندان را معامله‌نشدنی خواند.

 رییس جمهور هم‌چنان افزود که صلح مالکیت مردم است و آنان در لویه‌جرگه مشورتی صلح خواستار برقراری آن شده‌اند. هم‌زمان با این، آقای غنی تطبیق قانون اساسی و برگزاری انتخابات را تنها راه حل بحران‌های چهل‌ساله کشور توصیف کرد.

 پس از به ‌دست آمدن توافق میان مذاکره‌کننده‌گان امریکا و طالبان، قرار بود دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در کمپ دیوید با رییس جمهور غنی و نماینده‌گان گروه طالبان دیدار کند،‌ اما این دیدار به دلیل کشته شدن یک سرباز امریکایی در انفجاری در کابل،‌ لغو شد. هم‌زمان با آن، رییس جمهور امریکا در توییتی، از توقف گفت‌وگوها با گروه طالبان خبر داد.

 گفت‌وگوهای گروه مذاکره‌کننده امریکا با طالبان در حالی به هم خورد که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای صلح با طالبان، متن سند را در روزهای اخیر به رهبران حکومت ملی نشان داد. پس از آن، حکومت افغانستان از پیامدها و خطرات سند تفاهم‌نامه امریکا و گروه طالبان ابراز نگرانی کرد و خواهان وضاحت در این مورد شد‌.

 این اولین سخنرانی رییس جمهور غنی پس از توقف مذاکرات صلح با طالبان است. با وجود واکنش‌های گسترده پس از توقف مذاکرات با این گروه، هنوز چگونه‌گی ادامه روند این گفت‌وگوها مشخص نشده است.

دکمه بازگشت به بالا