غنی: برای رسیدن به صلح واقعی باید آتش‌بس شود

۸صبح، کابل: از روز جهانی صلح امروز در کابل بزرگ‌داشت شد. محمداشرف غنی، رییس جمهور، در پیامی به مناسبت بزرگ‌داشت از روز جهانی صلح گفته است که برای رسیدن به صلح واقعی، نیاز است تا آتش‌بس اعلام و به خون‌ریزی نقطه پایان گذاشته شود.

در پیام محمداشرف غنی آمده است که دولت افغانستان بارها خواستار اعلام آتش‌بس شده است. او تأکید کرده است، در صورتی که طالبان صلح بخواهد، دولت افغانستان برای یک لحظه نیز جنگ را ادامه نمی‌دهد.

محمداشرف غنی هم‌چنان تأکید کرده است که مسوولیت تمام قتل‌ها و کشتارها بر عهده کسانی است که صلح و آتش‌بس را نمی‌پذیرند. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر سطح خشونت‌ها افزایش یافته است.

با این حال، محمداشرف غنی تأکید کرده است که افغانستان بیش‌ از هر زمان دیگر، به صلح نزدیک شده است. او تبدیل شدن صلح به یک گفتمان مسلط را از دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی عنوان کرده و گفته است این حکومت زمینه اجماع در سطح کشورهای همسایه، منطقه و فرا‌منطقه‌ای را در قبال صلح فراهم کرده است.

آقای غنی گفته است: «باید به صراحت گفت که صلح پایدار دقت، جرأت و خلوص نیت می‌خواهد. صلح پایدار باور به عدالت و کرامت انسانی را از ما تقاضا دارد. بدون هیچ تردیدی صلح واقعی زمانی تحقق و دوام می‌یابد که مردم افغانستان، زن و مرد، فارغ از تبعیض و بی‌عدالتی به حقوق خود نایل آیند.»

او هم‌چنان گفته است که راه حل منازعات چهل سال گذشته تنها از مسیر سیاسی قابل حصول است و بهترین راه، مشارکت سیاسی و حمایت از انتخابات و نظام جمهوری است.

از جانب دیگر، عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح، در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی صلح گفت که حکومت برای برقراری صلح در کشور تلاش می‌کند و مصمم است تا این کاروان را موفقانه به سر‌منزل مقصودش برساند.

سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر، در این مراسم گفت که بنیاد جنگ‌ها نقض حقوق بشر است و باید در گفت‌وگوهای صلح همه ارزش‌ها و دست‌آوردهای چند سال اخیر حفظ و تقویت شود.

از روز جهانی صلح در حالی بزرگ‌داشت می‌شود که همه تلاش‌های حکومت افغانستان در پیوند به صلح متوقف شده است.

امریکا نیز که نُه دور مذاکرات را با گروه طالبان انجام داده بود، مذاکراتش را متوقف کرده است.

به تازه‌گی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، گفته است که این مذاکرات به دلیل عدم پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان متوقف شده است.

دکمه بازگشت به بالا