غنی در ۲۸ اسد به مردم: علیه هیولای تروریسم شمشیر از نیام بکشید

 خلیل اسیر

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در مراسم رسمی گرامی‌داشت از صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور، خطاب به مردم گفت که زمان آن فرا رسیده است تا شمشیرها را از نیام بکشید و علیه تروریسم مبارزه کنید. مراسم رسمی گرامی‌داشت از صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور روز دوشنبه و یک روز پس از حمله گروه داعش به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل برگزار شد. در این حمله ۶۳ نفر کشته شدند و ۱۸۲ نفر دیگر زخم برداشتند. محمداشرف غنی که بیانیه خود را به مناسبت صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور در قصر دارالامان، نزدیک به محل این حمله، از طریق تلویزیون ملی ارایه می‌کرد، گفت که «بدبختانه صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور تحت شعاع یک تراژدی بزرگ قرار گرفت.» او افزود که قرار بود امروز جشن صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور به هدف تداعی عظمت گذشته برای نسل جوان و برانگیختن حس افتخار و حس وطن‌پرستانه آن‌ها به صورت باشکوه برگزار شود، اما دشمنان مردم و دشمنان آزادی و استقلال کشور نتوانستند این جشن را تحمل کنند. غنی گفت که حکومت برای احترام به قربانی‌های حمله تروریستی شنبه‌شب در شهر کابل، جشن صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور را به تعویق انداخته است و عامل این کار هم نیروهای دشمن بودند.

محمداشرف غنی با ادبیات تند، گروه‌های طالبان و داعش را آن‌قدر نامرد، بی‌غیرت و ذلیل خواند که حتا از حمله بر مراسم عروسی هم ابایی ندارند. او گفت که حمله شنبه‌شب در یک مکان کاملاً ملکی انجام شده و بیشتر قربانیان آن زنان و کودکان هستند. این حمله که مسوولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفت، توسط گروه طالبان محکوم شده است. با این حال، محمداشرف غنی گفت که گروه طالبان با انکار از دست داشتن در این حمله نمی‌تواند از بار ملامتی شانه خالی کند؛ زیرا به گفته او، تهداب این گونه کشتارها و قتل‌های بی‌رحمانه را در افغانستان همین گروه گذاشته است. رییس جمهور افزود که طالبان بارها این گونه حملات ظالمانه، وحشیانه و بی‌رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده‌اند و مسوولیت آن را نیز به دوش گرفته‌اند. غنی هم‌چنان طالبان را مسوول اصلی تلفات افراد ملکی خواند و این گروه را به فراهم‌سازی بستر فعالیت برای سایر گروه‌های تروریستی در کشور متهم کرد. او گفت که وحشت‌آفرینی طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در حافظه مردم ثبت است و هرگز فراموش نخواهد شد.

محمداشرف غنی از جانب دیگر گفت که انتقام حمله شنبه‌شب و دیگر حملات و هم‌چنان قتل عام شهروندان و هر قطره خون مردم بیگناه را حتماً می‌گیرد. به گفته او، این انتقام به دو طریق، یکی از راه حمایت نیروهای دفاعی و امنیتی و دیگری نابودی لانه‌های گروه داعش گرفته خواهد شد. اشرف غنی تأکید کرد که بهترین شیوه انتقام‌گیری از گروه‌های تروریستی آن است که مردم از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تجلیل و حمایت کنند. او هم‌چنان افزود که حکومت متعهد است تا لانه‌های گروه داعش را چه در شرق، چه شمال و چه مرکز، ریشه‌کن و نابود کند. به گفته او، همان‌گونه که گروه داعش در ننگرهار هدف قرار گرفت، هیچ‌گونه رحمی در برابر این گروه صورت نخواهد گرفت و مبارزه علیه آن به شدت دوام خواهد یافت.

رییس جمهور به همین شکل خطاب به گروه طالبان گفت که «اگر ادعای شما درباره خروج نیروهای خارجی راست است، پس چرا روز استقلال را رد می‌کنید؟» محمداشرف غنی هم‌چنان به طالبان گفت که اگر از افغانستان هستید، روی خون افغان‌ها ایستاد باشید، و اگر نه همراه ما در این خاک شریک نیستید.

رییس جمهور غنی در ادامه بیانیه خود افزود که با اراده انتقام‌گیری در مردم، خیزش و حرکت به میان می‌آید و حکومت با تمام قوت کار می‌کند و کاملاً متعهد است که تصمیم بگیرد تا برای مردم‌سالاری این حرکت ضد تروریسم به یک خیزش ملی تبدیل شود. محمداشرف غنی از تمام مردم خواست که اگر در خانه، قریه، ناحیه، گذر و محیط کار شما عناصر و افکار داعشی موجود باشد، باید افشا کنید. او گفت که این افشاگری باید به یک پروسه ملی تبدیل شود و در این پروسه غفلت و تعلل نیروهای کشفی و امنیتی قابل پذیرش نیست. رییس جمهور تأکید کرد که افشاگری هر قضیه باید به صورت جدی تعقیب و به صورت فوری به آن رسیده‌گی شود.

محمداشرف غنی در ادامه بیان داشت: «همان‌طوری که غازی امان‌الله خان در روز اعلان استقلال کشور، شمشیر را از نیام بیرون کرد، حالا زمان آن رسیده است تا در صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور، ملت شمشیرش را علیه هیولای تروریسم از نیام بیرون و بر علیه آن مبارزه کند.» زیرا به گفته او، دشمن تصمیم دارد تا بیرق ملی ما را «سیاه» کند. محمداشرف غنی اما تأکید کرد که حکومت با تمام قوت برای استحکام بیشتر بیرق سه‌رنگ و سمبول ملی کشور مبارزه خواهد کرد. او گفت که امروز یک‌جا با مردم به گلیم غم نشسته است و با جدیت تعهد می‌کند که گروه داعش و تروریستان را ریشه‌کن می‌کند و حامیان آن‌ها را نیز به گلیم غم می‌نشاند.

محمداشرف غنی بیان داشت که در سال‌های گذشته سران طالبان و دیگر گروه‌های تروریسی در دو بخش شرقی و جنوبی خط دیورند کشته شده‌اند و این ثابت می‌سازد که منشأ جنگ در آن سوی این خط است. او از مردم آن سوی خط دیورند خواست که از هر راه ممکن آدرس‌ها و مراکز آموزش هراس‌افگنان را مشخص و برای تمام جهان افشا کنند، تا تمام مردم دنیا از این ادعای برحق افغانستان با خبر شوند. رییس جمهور غنی از جامعه جهانی نیز خواست که در برابر اعمال وحشیانه و ضدبشری داعش و طالبان خاموشی اختیار نکند و برای ردیابی و نابودی لانه‌های تروریستان در کنار افغان‌ها بایستد.  اشرف غنی تأکید کرد که جنگ افغانستان علیه دشمان بشریت است و جامعه جهانی باید بداند که افغان‌ها تنها از استقلال خود دفاع نمی‌کنند بلکه در حال دفاع از بقای تمام بشریت هستند.

محمداشرف غنی روز دوشنبه در حالی با ادبیات انتقام‌جویانه صحبت کرد که دو روز پیش از آن گفته بود که «مردم افغانستان انتقام‌جو نیستند» و هیچ ترسی هم از صلح با گروه طالبان ندارند. او در یک همایش انتخاباتی افزود، همان‌گونه که حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را به جامعه مدغم کرد، گروه طالبان را نیز در مدت کوتاهی در جامعه حل خواهد کرد. رییس جمهور غنی که پیش‌تر نسبت به آمدن صلح در کشور ابراز امیدواری کرده بود، در بینانه روز دوشنبه خود حرفی از صلح با طالبان به میان نیاورد و تنها بر انتقام‌گیری از این گروه و گروه داعش تأکید ورزید.

 

مخالفت عبدالله با «مصادره» ۲۸ اسد

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، می‌گوید که آزادی و استقلال افغانستان، محصول جان‌بازی، ایثار و فداکاری نیاکان سربلند ما از گوشه‌گوشه کشور است. به گفته او، مردم آزادی‌خواه افغانستان یک قرن پیش به رهبری شاه امان‌الله در برابر تجاوز بریتانیا ایستادند تا استقلال کشور را به دست آورند. عبدالله افزود که مبارزات آزادی‌خواهانه مردم پس از آن نیز ادامه یافت و این مردم امروز هم برای آزادی در حال نبرد با تروریسم هستند. بنا بر این، عبدالله تأکید کرد که «هرگونه مصادره، بهره‌برداری گروهی و انتخاباتی از روزهای ملی، به‌ویژه سال‌روز استقلال کشور، کاری نکوهیدنی و مردود است.» عبدالله در حالی این سخن را مطرح می‌کند که پیش از این دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی بارها به استفاده کمپینی از این رویداد ملی – تاریخی متهم شده است.

عبدالله در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه به مناسبت ۲۸ اسد، سال‌روز استقلال کشور، منتشر کرد، هم‌چنان انتخابات را یکی از دست‌آوردهای مبارزات طولانی مردم توصیف کرد. او ضمن تأکید بر مدیریت سالم این انتخابات از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که انتخابات پیش‌رو را به صورت شفاف، معتبر و عاری از هر گونه تقلب برگزار کنند. عبدالله به همین شکل از مردم نیز خواست که برای پاسداری از این دست‌آورد (انتخابات) در کارزارهای انتخاباتی و روز رأی‌گیری به صورت وسیع شرکت کنند و با این مشارکت به سینه دشمنان مردم‌سالاری دست رد بزنند. او از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور نیز خواست که برای تأمین امنیت مردم و انتخابات بیشتر تلاش کنند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا کم‌تر از چهل روز دیگر در سراسر کشور برگزار شود. در این انتخابات به شمول غنی و عبدالله هژده نفر نامزد هستند. بیش از نُه میلیون نفر برای شرکت در روز رأی‌گیری در این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

رییس اجرایی کشور از جانب دیگر با بیان این‌که مردم افغانستان تشنه صلح پایدار و عادلانه هستند، از تلاش‌های جاری صلح در کشور حمایت و استقبال کرده است. او همزمان به مردم اطمینان داده است که «صلح به معنای معامله با دست‌آوردها و ارزش‌های مردم‌سالاری» در کشور نیست و حکومت از اصول و ارزش‌های ملی در جریان گفت‌وگو برای دست یافتن به صلح با قاطعیت پشتیبانی و حمایت می‌کند. این در حالی است که نماینده‌گان امریکا و طالبان مسوده توافقات دوجانبه را برای تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح آماده کرده‌اند. طبق آخرین گزارش‌ها، قرار است این مسوده پس از بررسی از سوی دو طرف نهایی، امضا و همگانی شود. مسوده توافقات امریکا و طالبان تا کنون به صورت رسمی در اختیار حکومت افغانستان قرار نگرفته است؛ هرچند حکومت می‌گوید در جریان گفت‌وگوهای دو طرف قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا