غنی: نیروهای امنیتی زندانی، آزاد می‌شوند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که آن‌شمار از نیروهای امنیتی که در زندان‌های کشور به سر می‌برند، به مناسبت صدمین سال‌یاد استقلال، از بند رها خواهند شد.

آقای غنی که روز دوشنبه، بیست‌وهشتم اسد، در مرکز سوق و اداره پولیس ملی در وزارت امور داخله صحبت می‌کرد، گفته است: «به احترام این روز خجسته، تمام منسوبان قوای مسلح که اشتباهاتی را مرتکب شده بودند و در حبس قرار داشتند، به جز از آن عده منسوبان که خیانت‌ها و فساد کلان کرده‌اند و یا حق‌العبد بالای‌شان باشد، عفو و از حبس رها می‌شوند.»

لوی‌سارنوالی در هفدهم اسد اعلام کرد که فهرست زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را که قرار است از فرمان عفو رییس جمهور به مناسبت صدمین سال‌یاد استرداد استقلال افغانستان بهر‌ه‌مند شوند، به ریاست جمهوری فرستاده است.

بر اساس معلومات لوی‌سارنوالی بیش از یک هزار و ۶۰۰ نیروی امنیتی در زندان‌ها به سر می‌برند. این نیروها شامل‌ ۹۴۵ پولیس، ۴۵۵ نیروی ارتش، ۸۲ کارمند امنیت ملی و ۱۱۲ نیروی پولیس مرزی، محلی و نظم عامه هستند.

«تا برقراری صلح، با تمام قوت با هر نوع تهدید مبارزه کنید»

از جانب دیگر، محمداشرف غنی از نیروهای امنیتی خواسته است که به مبارزه‌ی‌شان علیه تروریسم تا برقراری صلح ادامه دهند و علیه هر نوع تهدید مبارزه کنند. او به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا داعش و دیگر تروریستان را در هرجایی که هستند، سرکوب کنند و به کمک مردم، آن‌ها را از مغاره‌های‌شان بیرون بکشند.

آقای غنی هم‌چنان بر استفاده از تکنولوژی در عملیات‌ نظامی تأکید کرده و نیز گفته است که بین بررسی اطلاعات و عملیات هم‌آهنگی درست وجود ندارد که باید از سوی فرماندهان پولیس در این مورد توجه شود.

اشرف غنی در ادامه گفته است که نیروهای افغانستان سبب تأمین امنیت جهانی شده و تمویل، تجهیز، حمایت و آموزش نیروهای امنیتی پس از توافق‌نامه صلح نیز ادامه می‌‌یابد.

رییس جمهور غنی گفته است: «صلح یک ضرورت مملکت است، اما تامین صلح باعث تغییر در پیمان‌ها با همکاران بین‌المللی ما نمی‌شود.»

او هم‌چنان تأکید کرده است که جمهوریت و نیروهای امنیتی و دفاعی قابل معامله نیستند.

دکمه بازگشت به بالا