رقابت‌ دختران والیبالیست برای حضور در تیم ملی بانوان

رضا مرادی

رقابت‌های انتخابی میان بانوان برای حضور در تیم ملی والیبال آغاز شده است. قرار است در دیدار نهایی این رقابت‌ها، تیم ولایت هرات در برابر تیم سره‌میاشت صف‌آرایی کند.

رقابت‌های انتخابی بانوان با حضور ۱۰ تیم از مرکز و ولایات در کابل برگزار شده است. این رقابت‌ها روز یک‌شنبه، ۱۰ سنبله در میدان‌های سرپوشیده ریاست تربیت بدنی آغاز شد و قرار است شنبه، ۱۶ سنبله با برگزاری دیدار نهایی به پایان برسد.

در این رقابت‌ها، به شمول تیم‌های بانوان ولایت‌های هرات، غزنی، بلخ،‌ فراه و دایکندی، پنج تیم باشگاهی از مرکز نیز حضور دارند. تیم سره‌میاشت، شهرداری، راه سبز، صلح و امید داله پس از برگزاری رقابت‌هایی در کابل،‌ توانستند جواز حضور در رقابت‌های انتخابی تیم ملی بانوان را به دست آورند.

گلالی حکمت، مسوول برگزاری این رقابت‌ها و مدیر تیم ملی والیبال بانوان افزود که این دیدارها در دو گروه پی‌گیری شد و تیم‌های سره‌میاشت و هرات توانستند به دیدار نهایی راه یابند. به گفته‌ی بانو حکمت، قرار است دیدار نهایی و رده‌بندی در ورزشگاه تربیت بدنی برگزار شود.

وی افزود که دیدار رده‌بندی برای کسب جایگاه سوم میان تیم شهرداری و صلح پی‌گیری خواهد شد. بانو حکمت افزود که آنان با برگزاری این رقابت‌ها، علاوه بر گزینش بهترین چهره‌ها برای تیم‌ ملی بانوان، بازیکنان برتر در بخش جوانان را نیز انتخاب خواهند کرد. وی اضافه کرد که تیم نوجوانان والیبال بانوان با کادر جداگانه تمرینات‌شان را ادامه خواهند داد.

در همین حال عارف پیمان، سخنگوی ریاست تربیت بدنی می‌گوید که قرار است تیم ملی والیبال بانوان کشور در روزهای آینده برای حضور یک‌ هفته‌ای در کمپ تمرینی وارد قزاقستان شوند. وی افزود که تیم ملی والیبال بانوان پس از پشت سر گذاشتن این کمپ، برای حضور در رقابت‌های قهرمانی زون مرکز آسیا به بنگلادیش سفر خواهد کرد.

آقای پیمان افزود که درصد بیش‌تر رقابت‌های انتخابی تیم ملی بانوان توسط بانوان رهبری شده است. وی حضور تیم‌های هرات و فراه را در این رقابت‌ها نمایان‌گر علاقه‌مندی بانوان دانست و آن را برای آینده والیبال بانوان «نویدبخش» خواند. او افزود که قرار است در این رقابت‌ها، ۱۶ بازیکن برای حضور در تیم ملی بانوان و ۱۴ بازیکن دیگر برای تیم جوانان بانوان انتخاب شوند.

 با این حال، آقای پیمان از مشکلات امنیتی به عنوان چالش اصلی فرا راه حضور بانوان سایر ولایات در این رقابت‌ها یاد کرد. وی افزود که بانوان ولایات تخار و بغلان به دلیل مشکلات امنیتی نتوانستند در این رقابت‌ها حضور یابند.

پیش از این، فدراسیون والیبال کشور از برگزاری دیدارها در چارچوب معارف و باشگاه‌های کابل میان تیم‌های بانوان برای حضور در این رقابت‌ها خبر داده بود. این در حالی است که چندی پیش، وزارت معارف تفاهم‌نامه‌ای مبنی به همکاری با فدراسیون ملی والیبال امضا کرد. بر بنیاد این تفاهم‌نامه، قرار است معارف کشور نقش «ارزنده‌ای» در گزینش تیم‌های والیبال داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا