حنیف اتمر کمپین‌‌ انتخاباتی‌اش را متوقف کرد و ابراهیم الکوزی از تحریم انتخابات هشدار داد

۸صبح، کابل: محمدحنیف اتمر، رییس دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال» اعلام کرده است که کمپین‌‌های انتخاباتی‌اش را متوقف کرده و به حالت تعلیق قرار داده است. در همین حال، ابراهیم الکوزی از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است در صورتی که حکومت به تأمین امنیت نامزدان و به خصوص شخص خود او توجه نکند، انتخابات را تحریم می‌کند.

هم‌زمان با این محمداشرف غنی و اعضای دسته انتخاباتی دولت‌ساز در ولایت پکتیا در میان هواداران‌شان ظاهر شدند و کمپین‌ انتخاباتی دولت‌ساز در این ولایت را به صورت رسمی آغاز کردند.

دسته انتخاباتی دولت‌ساز کمپین‌ انتخاباتی‌اش را در ولایت پکتیا آغاز کرد

با این حال، در یک اعلامیه دسته انتخاباتی صلح و اعتدال آمده است که رهبران این دسته انتخاباتی با اتفاق نظر و رعایت قانون اساسی و دیگر قوانین نافذ و با حفظ امتیازات حقوقی و قانونی‌شان، تصمیم گرفته‌اند تا در روند کنونی انتخابات کمپین‌شان را متوقف کرده و به حالت تعلیق قرار دهند. این دسته انتخاباتی گفته است با در نظر داشت وضعیت متغیر کشور، در مطابقت با انکشافات سیاسی آینده، تصامیم‌شان را اعلام خواهد کرد.

دسته انتخاباتی صلح و اعتدال هم‌چنان گفته است که روند ملی انتخابات به دلیل «اقدامات غیرقانونی و بی‌باکانه تیم حاکم خدشه‌دار شده و اعتبار خود را کاملاً‌ از دست داده است.» این دسته انتخاباتی ارگ را به مداخله در امور انتخاباتی متهم کرده و گفته است با دوام چنین وضعیت هیچ اطمینانی در مورد شفافیت انتخابات و تضمین فضای آزاد و عادلانه برای انتخابات وجود ندارد.

طبق اعلامیه، امنیت به مثابه مهم‌ترین عنصر برگزاری انتخابات رو به وخامت گراییده و زنده‌گی میلیون‌ها افغان را که باید در انتخابات شرکت کنند، با خطر مواجه کرده است. در بخشی از این اعلامیه آمده است: «در حالی‌که پروسه صلح به پیش‌رفت نایل گردیده مبرهن است که افزایش ناامنی‌ها و بی‌ثباتی سیاسی مرتبط به پروسه انتخابات و هم‌چنان تهدیدات باالقوه در مقابل انتخابات، به یقین روند صلح را متضرر خواهد ساخت.»

صلح و اعتدال گفته است که مردم در حال حاضر خواهان تأمین صلح در کشور هستند و رهبران کشور باید به این خواست توجه کنند.

از جانب دیگر، ابراهیم الکوزی، حکومت را متهم کرده است که در تأمین امنیت نامزدان بی‌توجه است. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز پنج‌شنبه، هفدهم اسد در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که رییس جمهور با نهادهای امنیتی به مثابه شرکت خصوصی خودش رفتار می‌کند. او دلیل آغاز نکردن کارزارهای انتخاباتی‌اش را  اطمینان نداشتن از امنیت خود و هوادرانش گفته است.

ابراهیم الکوزی از تحریم انتخابات هشدار داده است

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها دسته انتخاباتی صلح و اعتدال هم‌زمان با آغاز کارزارهای انتخاباتی دچار اختلاف شدید شد. این اختلاف میان حنیف اتمر نامزد دسته انتخاباتی صلح و اعتدال و عطامحمد نور از حامیان این دسته به وجود آمد. هرچند گفته شده است که این اختلاف‌ها که بر سر اعلام کرسی نخست‌وزیری برای آقای نور بوده، اکنون فروکش کرده است، اما سبب نشده است تا این دسته انتخاباتی وارد کارزارهای رسمی برای انتخابات شود. پیش‎تر خبرهایی نشر شد که گویا حنیف اتمر دسته انتخاباتی‌اش را منحل کرده است، اما این خبر از سوی دسته انتخاباتی صلح و اعتدال تکذیب شد.

از جانب دیگر، رهبری دسته انتخاباتی دولت‌ساز در همایش کمپینی‌اش در پکتیا بر مقدم بودن انتخابات بر صلح تأکید کرد. اشرف غنی در سخنانی در پکتیا گفت که مردم افغانستان صلح می‌خواهند اما طالبستان نمی‌خواهد و این گروه باید برای آبادی کشور راه صلح را در پیش بگیرد.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ششم میزان برگزار شود. کارزارهای انتخاباتی نامزدان این انتخابات هرچند به صورت کم‌رنگ از ششم اسد آغاز شد و تا سوم میزان ادامه می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا