حاتم‌بخشی خلیل‌الرحمان حقانی؛ طالبان کمک‌های جامعه‌ جهانی را به جنگ‌جویان‌شان می‌دهند

م. فرهنگ

منابع ناظر بر روند توزیع کمک‌ها در وزارت امور مهاجرین و عودت‌‌کننده‌گان، در صحبت با روزنامه ۸صبح ‌می‌گویند بیشترین بخش کمک‌هایی که به این وزارت تعلق می گیرد، به افراد طالبان توزیع می‌شود. به گفته این منبع آگاه که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، یک فرمانده یا فرد وابسته به طالبان، با گرفتن امر فوق‌العاده از خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست این وزارت، برای ده‌ها تن کمک دریافت می‌کند، در حالی ‌که به گفته او، عریضه‌ درخواستی یک فرد نیازمند و عادی ماه‌ها در این وزارت خاک می‌خورد و در اتاق‌ها انبار می‌شود. وی می‌افزاید که دروازه‌ وزارت مهاجرین به ‌روی طالبان باز است و آنان از کمک‌هایی که جامعه جهانی که تحت‌ نام افراد نیازمند به این وزارت کرده، به‌گونه‌ ویژه بهره‌مند می‌شوند.

یکی از این منابع می‌گوید: «مجاهدی را دیدم که ۱۵۰ بوری برنج و همین‌طور آرد را از سیلو کشیده، اما عریضه کسی که بیچاره و غریب است، در ریاست مهاجرین در میان بوری جمع شده است.» این منبع هم‌چنان گفت که در ریاست مهاجرین بوری‌ها پر از عریضه است و ماه‌ها می‌شود که به آن‌ها رسیده‌گی نشده است، اما یک طالب از خلیل‌الرحمان حقانی امر می‌گیرد و به‌صورت فوق‌العاده برای بیش از ۱۰۰ نفر کمک می‌گیرد.

این منبع که از توزیع ناعادلانه‌ کمک‌ها دلی پردرد دارد، می‌افزاید:‌ «بیچاره‌ای که عریضه‌اش در وزارت خاک می‌خورد و همه‌روزه کرایه موتر می‌دهد و پشت دروازه وزارت ساعت‌ها انتظار می‌کشد، سرانجام با شلاق و میله تفنگ از دم دروازه وزارت رانده می‌شود.»

براساس معلومات منابع، طالبان ذخیرگاه کمک‌ها را از سیلوی مرکزی به جایی در استدیوم ورزشی چمن حضوری انتقال داده‌اند، اما در روند توزیع کمک‌ها هیچ‌گونه شفافیت و پاسخگویی وجود ندارد و صرف به خبرنگاران و رسانه‌های خاص که طبق خواست طالبان کار می‌کنند، اجازه داده می‌شود تا از جریان توزیع کمک‌ها گزارش تهیه کنند. هم‌چنان افرادی که می‌خواهند کمک بگیرند، پیش از پیش تلفن‌های‌شان که قابلیت تصویربرداری را دارد، ضبط می‌شود و به آنان هشدار داده می‌شود که در صورت فلم‌برداری از جریان توزیع کمک‌ها، مجازات سخت خواهند شد.

منابع همچنان می‌گویند که رفتار رهبری و مسوولان حکومت سرپرست طالبان در وزارت امور مهاجرین با کارمندانی که از دوران جمهوریت هستند، تبعیض‌آمیز است. به نقل از منابع، به کارمندانی که از حکومت پیشین باقی‌ مانده‌اند، منت گذاشته می‌شود و در مواردی آن‌ها تحقیر می‌شوند.

به گفته منابع، برای رییسان وزارت امور مهاجرین که اکثریت مطلق آنان افراد تازه گماشته شده از سوی طالبان هستند، به مناسبت عید فطر مبلغ ۳۰ هزار افغانی و پنج بوری آرد توزیع شده است. بر‌بنیاد گفته‌های این منابع، افراد تازه گماشته شده به بهانه‌ این‌که معاش ندارند، به اشکال گوناگون پول‌های امتیازی و کمک دریافت می‌کنند.

انتقاد از توزیع ناعادلانه کمک‌ها در بیشتر ولایت‌ها وجود دارد. در ولایت‌های مختلف به شمول پروان، تخار، بلخ و میدان‌وردک نیز افراد نیازمند ادعا کرده‌اند که طالبان کمک‌های جامعه جهانی را به افراد و وابسته‌گان خود توزیع می‌کنند. طالبان در واکنش به این ادعا‌ها چیزی خاص نگفته‌ و فقط این ادعاها را نادرست خوانده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا