هالند به بازمانده‌گان قربانیان غیرنظامی در ولسوالی چوره ارزگان غرامت می‌پردازد

۸صبح، کابل: دادگاه هالند حمله سربازان این کشور بر خانه‌های غیرنظامیان در ولایت ارزگان را غیرقانونی اعلام کرده و گفته است که این کشور باید به قربانیان حادثه غرامت بدهد.

دادگاه هالند روز چهارشنبه، ۲ قوس، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده است که این دادگاه حکم پرداخت غرامت از سوی دولت این کشور به بازمانده‌گان قربانیان غیرنظامی افغان که در جریان عملیات نیروهای هالندی در ولسوالی چوره ولایت ارزگان افغانستان جان باخته بودند را صادر کرده است.

براساس این بیانیه، نیروهای هالندی در سال ۲۰۰۷ در جریان عملیات علیه طالبان، به اشتباه محلی واقع در ولسوالی چوره ارزگان را بمباران کردند که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شد.

روزنامه «تراوو»ی هالند در دسامبر ۲۰۲۰ با نشر گزارشی مدعی شد که سربازان هالندی احتمالاً در سال ۲۰۰۷ در جریان عملیات خود غیرنظامیان را با استفاده از سلاح‌های سنگین کشته‌اند.

روزنامه «فولکس کرانت» هالند نیز با انتشار گزارشی در مارچ ۲۰۲۱ اعلام کرد که نیروهای بین‌المللی پیش از آغاز عملیات در ولسوالی چوره که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شد، سه بار به سربازان هالندی از حضور غیرنظامیان در آن محل هشدار داده بودند.

تخمین‌ زده می‌شود که بین ۵۰ تا ۸۰ غیرنظامی در بمباران چوره ارزگان افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که وزارت دفاع هالند دو سال پیش از دادستان‌های این کشور خواسته بود تا درباره بمباران غیرنظامیان در «دره چوره» ارزگان تحقیق کنند.

دکمه بازگشت به بالا