حوثی‌ها: با ۱۰ پهپاد بر تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان حمله کردیم

شبه‌نظامیان حوثی روز شنبه، ۱۴ سپتامبر، اعلام کردند که با ۱۰ پهپاد بر تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده‌اند.

به گزارش یورونیوز، شبه‌نظامیان حوثی یمن که بارها اهدافی را در خاک عربستان سعودی با موشک یا پهپاد هدف قرار داده‌اند، می‌گویند که این حملات در واکنش به حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض علیه مواضع آن‌ها صورت گرفته و قصد دارند در آینده دست به حملات گسترده‌تری بزنند.

رسانه‌های دولتی در عربستان سعودی پیش‌تر صبح روز شنبه از حمله پهپادی بر تأسیسات شرکت ملی نفت این کشور، آرامکو در «بقیق»، شهری در ۶۰ کیلومتری جنوب‌غربی ظهران، خبر داده بودند.

ظهران، منطقه‌ای که در فاصله نه چندان دور از محل وقوع حملات پهپادی روز شنبه واقع شده، بزرگ‌ترین مجموعه پالایشگاهی جهان را در خود جای داده و گفته می‌شود که بیش‌ترین صادرات نفت عربستان از این ناحیه انجام می‌شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیش از این برخی رسانه‌ها از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در مجتمع نفتی آرامکو واقع در این منطقه گزارش داده بودند. خبرگزاری رویترز نیز پیش از این در گزارشی به نقل از یک ساکن محلی از شنیده شدن صدای انفجارهای متعدد در این شهر خبر داده بود.

مجتمع نفتی بقیق یک پالایشگاه بزرگ است که توسط شرکت ملی نفت عربستان سعودی، آرامکو، اداره می‌شود.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در ساعات ابتدایی روز شنبه با تأیید وقوع انفجارها در تأسیسات بقیق، به نقل از منابعی در وزارت داخله این کشور اعلام کرد که دو مجتمع نفتی متعلق به شرکت آرامکو صبح روز شنبه هدف یک حمله پهپادی قرار گرفته است.

در این گزارش با تأکید بر این‌که آتش‌سوزی‌های ناشی از این حملات مهار شده و شرایط در دو مجمتع نفتی یاد شده به حالت عادی درآمده، به نقل از وزارت داخله عربستان سعودی آمده است: «تیم‌های امنیتی و مأموران بخش ایمنی شرکت صنعتی آرامکو بلافاصله پس از حمله بر دو تأسیسات نفتی در بقیق و خریص وارد عمل شده و اوضاع را تحت کنترل درآورده‌اند.»

دکمه بازگشت به بالا