فعالان حقوق بشر به انجمن ثبات بین‌المللی: هرگونه همکاری با طالبان به مشروعیت رژیم استبدادی آنان کمک می‌کند

۸صبح، کابل: در پی بازدید عضو انجمن ثبات بین‌المللی (ISOA) در قالب هیأت اتاق مشترک تجارت افغانستان و امریکا از کابل زیر اداره طالبان، شماری از فعالان حقوق بشر، زنان ‌و خبرنگاران به آن واکنش نشان داده‌اند.

دست‌کم ۷۵ فعال حقوق بشر، مدافع حقوق زنان و خبرنگاران در نامه‌ای به این انجمن روز پنج‌شنبه، ۲۳ سنبله، خواسته‌اند تا موضعش در برابر وضعیت بحرانی حقوق زنان و آپارتاید جنسیتی در افغانستان زیر اداره طالبان را روشن کند.

آنان با ابراز نگرانی از سفر یک‌ عضو این انجمن به کابل و اشتراک‌ در نشست اقتصادی طالبان که متهم به نقض حقوق زنان و آپارتاید جنسیتی هستند، می‌گویند، تصاویر این دیدار که ارتباط با مقامات طالبان در لیست سیاه سازمان ملل را نشان می‌دهد، آزاردهنده است.

به گفته این فعالان، هرگونه همکاری با طالبان و تایید سیاست‌های سختگیرانه آنان که حقوق اساسی بشر، دموکراسی و کثرت‌گرایی را در افغانستان تضعیف و به مشروعیت رژیم استبدادی طالبان کمک می‌کند.

آنان سفر این عضو انجمن ثبات بین‌المللی و‌ تبلیغ دیدار وی با اعضای طالبان از سوی رییس این انجمن را در مغایرت با ماموریت ISOA برای ارتقای حقوق بشر، صلح، امنیت و ثبات جهانی خوانده‌اند.

طالبان اواسط هفته گذشته نشست اقتصادی را برگزاری کردند که در آن هیأتی از اتاق تجارت افغانستان و امریکا اشتراک داشتند.

طالبان در آن نشست به نقل از هیأت مذکور نوشتند که تلاش‌ها برای ارتقای همکاری اقتصادی و تجاری با طالبان ادامه می‌یابد و سعی می‌شود تا پول‌های منجمدشده افغانستان آزاد شود.

این نگرانی‌ها از افزایش تعامل با طالبان در حالی مطرح می‌شود که این گروه از بدو‌ تسلط بر کشور دست به اقدامات محدودکننده شدیدی زده‌اند که از سوی فعالان حقوق بشر در افغانستان و جهان آپارتاید جنسیتی خوانده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا