دیده‌بان حقوق‌ بشر خواستار ایجاد هیأت حقیقت‌یاب برای بررسی سرکوب اعتراضات مردمی در ایران شد

در ادامه سرکوب اعتراضات مردمی در ایران، دیده‌بان حقوق‌ بشر از شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد خواسته است تا برای بررسی این قضیه هیأت حقیقت‌یاب تعیین کند.

دیده‌بان حقوق‌ بشر روز چهارشنبه، ۲۳ نوامبر، در آستانه برگزاری جلسه شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد از کشورهای عضو این شورا خواسته است که به‌عنوان نخستین گام برای پاسخ‌گو ساختن ایران در مورد سرکوب اعتراضات مردمی، به ایجاد این هیأت رأی دهند.

به گفته دیده‌بان حقوق‌ بشر، از زمان آغاز اعتراضات شهروندان ایران تا کنون، کشته شدن ۴۳۴ تن از جمله ۶۰ کودک به ثبت رسیده است.

این نهاد جهانی گفته که ده‌ها مورد استفاده از نیروی مرگبار در برابر معترضان را در شهرهای سنندج، سقز، مهاباد، رشت، آمل، شیراز، مشهد و زاهدان مستند کرده‌ است.

 تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد امور ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «شورای حقوق بشر سازمان ملل باید بر سرکوب عمیق‌تر تمرکز کند و سازوکار مستقل برای بررسی تخلفات دولت ایران ایجاد کند و مسوولان را پاسخ‌گو سازد».

قرار است شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه جلسه‌ ویژه‌ای را در پیوند به نقض مداوم حقوق‌ بشر در ایران برگزار کند.

دکمه بازگشت به بالا