دیده‌بان حقوق بشر ادامه نقض حقوق زنان در افغانستان از سوی طالبان را یک چالش جهانی خواند

۸صبح، کابل: دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که تداوم حملات برنامه‌ریزی شده طالبان بر حقوق زنان افغان تنها برای افغانستان نه بلکه به جهان یک چالش است.

دیده‌بان حقوق بشر سه‌شنبه‌شب، ۲۱سنبله، به نقل از هدر بار، مسوول بخش زنان این نهاد، در اعلامیه‌ای گفته که طالبان هم‌زمان با فرا رسیدن بیست‌ودومین سال روز حملات یازدهم سپتامبر، برخلاف توافق دوحه، به نقض سیتماتیک حقوق زنان و دختران در افغانستان ادامه داده‌اند.

در بیانیه این نهاد آمده‌است: «تصادفی نیست که اوضاع در ماه آگست بالا گرفت، چون بسیاری از دیپلمات‌های جهان از تعطیلات تابستانی خود لذت می‌برند. طالبان در زمان مشابه سال گذشته نیز در جریان یک هفته، زنان و دختران افغان را از تحصیلات عالی و کار در نهادهای مددرسان منع کردند.»

به گفته هدر بار، بسیاری از دیپلمات‌های کشورها، بدون در نظر گرفتن منافع حقوق بشری، بیشتر روی تعامل در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و استخراج منابع طبیعی در افغانستان با طالبان تمرکز کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرده است: «در دنیایی که رهبران غالباً مرد هستند، تقریباً هیچ سیاستمداری حاضر نیست سرمایه سیاسی واقعی را برای حمایت از زنان و دختران خرج کند.»

دیده‌بان حقوق بشر همچنان با اشاره به پنجاه‌وچهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جینوا گفته که اعضای این نشست باید یک میکانیسم  پاسخگوی جدید را برای جمع‌آوری شواهد مربوط به تمام جنایات بین‌المللی ارتکابی در افغانستان به‌ویژه در برابر زنان، ایجاد کنند.

در بیانیه تصریح شده است: «ارزیابی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است در ۱۷ نوامبر ۲۰۲۳ توصیه‌های آینده‌نگر را برای رویکردی یکپارچه و منسجم از سوی جامعه بین‌المللی در قبال چالش‌های کنونی که افغانستان با آن مواجه است، ارایه کند.»

بررسی جنایات ضد بشری گروهای مختلف در افغاستان از جمله نظامیان خارجی توسط دادگاه بین‌المللی کیفری (لاهه) از خواست‌های دیگر دیده‌بان حقوق بشر از این نشست است.

این در حالی است که پیشتر این نهاد بین‌المللی در پنجاه‌وچهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جینوا، برخی از سوءاستفاده‌های طالبان از مردم به‌ویژه زنان و دختران در افغانستان را جنایت علیه بشریت و آزارواذیت جنسی خواند.

بیشتر بخوانید:

دیده‌بان حقوق بشر: سوءاستفاده طالبان از زنان افغان جنایت علیه بشریت و آزارواذیت جنسی است

دکمه بازگشت به بالا