دیده‌بان حقوق بشر: ترکیه صدها پناه‌جوی سوری را با «ضرب‌وشتم» مجبور به بازگشت کرده است

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مقام‌های ترکیه با «نقض قوانین بین‌المللی» صدها پناه‌جوی سوری را از ماه فبروری تا جولای سال روان میلادی اخراج و آن‌ها را مجبور به بازگشت به سوریه کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه، ۲۴ اکتوبر، اعلام کرده است که مقام‌های ترکیه سوری‌های اخراج شده را در خانه‌ها، محل‌های کار و جاده‌ها بازداشت و آن‌ها را مجبور کرده‌اند تا پس از امضای فورم‌های بازگشت داوطلبانه، به شمال سوریه بازگردند.

این نهاد در گزارش خود اعلام کرده که عملیات اخراج پناه‌جویان سوری در تضاد با کارنامه ترکیه به‌عنوان کشوری است که میزبان بیشترین شمار پناه‌جویان است.

نادیه هاردمان، پژوهشگر حقوق پناه‌جویان و مهاجران در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «اگرچه ترکیه از ۳.۶ میلیون پناه‌جوی سوری حمایت موقت کرد، اما اینک به نظر می‌رسد که این کشور می‌خواهد شمال سوریه را به محلی برای رهایی از پناه‌جویان تبدیل کند.»

این سازمان حقوق بشری همچنان از ترکیه خواسته است به کمیساریای امور پناهنده‌گان سازمان ملل متحد اجازه دهد تا بر روند انتقال پناه‌جویان سوری به کشورشان نظارت داشته باشد و از داوطلبانه بودن این بازگشت اطمینان حاصل کند.

این در حالی است که ترکیه همواره در گذشته اتهام‌ «بازگرداندن اجباری» پناه‌جویان سوری را رد کرده است.

گفتنی است که چندی پیش نیز پس از پیدا شدن ۹۲ پناه‌جوی برهنه در مرز یونان و ترکیه، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهند‌ه‌گان این رفتار را «ظالمانه» گفته و خواهان بررسی آن شده است.

به دنبال پیدا شدن این پناه‌جویان، یونان و ترکیه یک‌دیگر را در پیوند به این‌ قضیه مقصر دانستند.

دکمه بازگشت به بالا