صدها کشته و زخمی؛ آمار جان‌باخته‌گان زلزله اخیر در حال افزایش است

۸صبح، کابل

در پی وقوع زلزله سه‌شنبه‌شب در ولایت‌های پکتیا، خوست و نواحی آن، شمار زیادی از افراد کشته و زخمی شدند. وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی طالبان، اعلام کرد که در این زمین‌لرزه دست‌کم ۹۲۰ تن کشته شده‌ و ۶۱۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند. پس از این آمار، ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیکا نیز گفت که قربانیان زلزله در دو ولسوالی این ولایت به بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافته است. با این حال، منابع  در سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی می‌گویند که تا پایان روز گذشته‌، حدود ۴۱۴ تن جان‌‌باخته و بیش از ۵۰۰ تن زخمی را ثبت کرده‌اند. گفتنی است که وقوع این زمین‌لرزه در کشول واکنش‌هایی را در سطح داخلی و بین‌المللی به دنبال داشت. سیاسیون، کشورها و نهادهای خارجی و کاربران شبکه اجتماعی بر حمایت از قربانیان تأکید کردند. این در حالی است که بیش‌تر نهادها روند ارایه کمک‌ها به قربانیان این رویداد طبیعی را آغاز کرده‌اند.

زلزله‌ قدرت‌مندی سه‌شنبه‌شب بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را تکان داد. براساس معلومات مرکز لرزه‌نگاری امریکا، مرکز این زلزله ولایت خوست بوده است. با این حال، زلزله سه‌شنبه‌شب در بخش‌هایی از ولایت پکتیکا نیز فاجعه انسانی خلق کرده است. مرکز لرزه‌نگاری امریکا قدرت این زلزله را ۵.۹ ریشتر و عمق آن را ۵۱ کیلومتر در ولایت خوست اعلام کرده است. براساس معلومات، این زلزله غرب و شمال پاکستان را نیز تکان داده است. با این حال، زلزله اخیر بیش‌ترین خسارات جانی و مالی را در ولسوالی‌های نکه، گیان، برمل و زیروک پکتیکا و ولسوالی سپیری خوست برجای گذاشته است.

پس از وقوع این زمین‌لرزه، آمارهای ضدونقیضی از تلفات و خسارات برخاسته از این رویداد نشر شد. وزارت دولت در امور حوادث طبیعی تحت اداره طالبان، ساعاتی پس از این رویداد اعلام کرد که در پی وقوع زلزله، دست‌کم ۹۲۰ تن کشته و ۶۱۰ تن زخمی شده‌اند. مولوی شرف‌الدین مسلم، معین این وزارت، روز چهارشنبه، ۱ سرطان، در یک‌ نشست خبری گفت که یک میلیارد افغانی برای کمک به آسیب‌دیده‌گان رویداد زمین‌لرزه در کشور اختصاص داده شده است. او افزود که برای خانواده‌ هر جان‌باخته ۱۰۰ هزار افغانی و برای خانواده‌ فرد زخمی ۵۰ هزار افغانی داده خواهد شد. گفتنی است که در ادامه میزان این مبلغ به ۱۰۰ میلیون افغانی اصلاح شد.

در ادامه پس از ساعتی، طالبان محلی در پکتیکا بار دیگر اعلام کردند که شمار کشته‌ها و زخمیان زلزله اخیر تنها در دو ولسوالی برمل و گیان این ولایت بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن است. محمدامین حذیفه، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیکا، با تایید این رقم از تلفات، گفت که امکان افزایش در شمار قربانیان این رویداد طبیعی وجود دارد. براساس معلومات او، که عصر روز گذشته ارایه شد، در این دو ولسوالی حدود یک هزار تن جان باخته و حدود یک هزار و ۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. مسوولان محلی طالبان تاکید کرده‌اند که روند جست‌وجو و آواربرداری جریان دارد و تعداد نامعلومی از افراد که ممکن شمارشان به صدها نفر برسد، هنوز زیرآور گیر مانده‌اند.

با این حال خلاف آمارهای طالبان، سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی شمار کشته‌‌‌گان این زلزله را تا پایان روز گذشته ۴۱۴ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی تشخیص دادند. یک منبع گفت که بربنیاد یافته‌های این نهادها، در پی وقوع زمین‌لرزه سه‌شنبه‌شب در ولسوالی گیان پکتیکا ۲۲۲ تن کشته و ۳۰۰ تن زخمی شده‌اند. هم‌چنان در ولسوالی برمل ۱۶۵ تن کشته و ۱۰۰ زخمی و در ولسوالی زیروک ۲ تن جان باخته‌اند. این نهاد تصریح کرد که در ولسوالی سپیری خوست ۲۵ تن کشته و ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. گفتنی است که با توجه به گزارش این نهادها، این ارقام به‌گونه رسمی ثبت شده و آمار قربانیان زمین‌لرزه اخیر در حال تغییر است.

بربنیاد یافته‌های این نهادها، یک هزار و ۸۰۰ خانه در ولایت‌های پکتیکا و خوست ویران شده و حدود ۷۰ درصد منازل مسکونی در این دو ولایت آسیب دیده است. این نهاد احتمال داده است که با ادامه‌ عملیات جست‌وجو و نجات، تعداد تلفات افزایش یابد. با این حال، در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، یکی از ساکنان محل زلزله در پکتیکا را نشان می‌دهد که از کشته ‌شدن ۳۲ عضو یک خانواده روایت می‌کند. هم‌چنان براساس گزارش‌های نشر شده، در ولسوالی برمل مردی ۱۷ عضو خانواده‌‌اش را از دست داده است.

زلزله اخیر و تلفات برخاسته از آن در پکتیکا و خوست واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است. کشورهای خارجی و کاربران شبکه‌های اجتماعی این رویداد را فاجعه بشری خوانده و بر حمایت از قربانیان تاکید کرده‌اند. برخی نیز طالبان را متهم به ناتوانی در مدیریت این رویداد کرده‌ و از مردم خواسته‌اند که به کمک هموطنان‌شان بشتابند. شماری از سیاسیون با نشر بیانیه‌هایی، از وقوع این رویداد ابراز تأسف و با ‌خانواده‌های قربانیان همدردی کرده‌اند. آنان از سازمان‌های ملی و بین‌المللی خواسته‌اند که به آسیب‌دیده‌گان کمک کنند. جبهه مقاومت ملی نیز از نهادهای کمک‌رسان و خیریه خواسته است تا «سریع و با هرچه در توان دارند»، به کمک آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه در شرق افغانستان برسند.

پاپ فرانسس، رهبر کاتولیک‌های جهان، انکین هویتفیلد، وزیر خارجه ناروی، اتحادیه اروپا، کشورهای ایران، پاکستان، هند، چین و شماری از کشورها و نهادهای بین‌المللی دیگر نیز در پیوند به این رویداد همدردی‌شان را ابراز و برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیده‌گان این رویداد اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

در این میان، شماری از سیاسیون حکومت پیشین و کاربران شبکه‌های اجتماعی طالبان را متهم به ناتوانی در مدیریت این حادثه و لشکرکشی هم‌زمان این گروه به ولایت‌های شمال کرده‌اند.

گفتنی است که با افزایش حوادث طبیعی در کشور، مردم را از پیامدهای ناگوار آن نگران‌اند. در پی این حوادث و اقتصاد ورشکسته کشور، منابع درامد روستانشین‌ها به‌شدت آسیب دیده‌ است. دو هفته پیش، آتش‌سوزی به دلیل نزاع طالبان در جنگل‌های نورستان و کنر رخ داد و ده‌ها هکتار جنگل در اثر آن نابود شد. هم‌چنان وقوع سیلاب در برخی از ولایت‌های شمال به ده‌ها خانه آسیب زد و بخشی از کشت‌زارهای مردم را از بین برد. این در حالی است که در کابل، بامیان، بغلان، پروان و شمار دیگری از ولایت‌ها نیز از دو روز پیش گردباد و بارش باران جریان داشته و نگرانی از وقوع سیلاب‌های ویرانگر را افزایش یافته است. از سوی دیگر، خشک‌سالی‌ امسال بخش بزرگی از محصولات زراعتی را آسیب زده و بر میزان تولیدات زراعتی تاثیر منفی گذاشته است.

دکمه بازگشت به بالا