صدها معترض در بیرون فرودگاه هانگ‌کانگ تجمع کردند

صدها نفر از معترضان در هانگ‌کانگ روز یک‌شنبه، ۱۰ سنبله، بار دیگر برای تجمع به سمت فرودگاه بین‌المللی این دولت‌شهر رفتند.

صدای امریکا به نقل از رویترز گزارش داد که معترضان دموکراسی‌خواه در هانگ‌کانگ در خارج از یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان دست به اعتراضات گسترده زده‌اند.

معترضان تهدید کرده‌اند که در سیستم حمل‌و‌نقل نظیر فرودگاه‌ها و سیستم ریلی، اختلال ایجاد می‌کنند و از همین روز بسیاری از سیستم‌های ریلی متوقف شده است و راه آهن نیز از توقف حرکت قطارها به سمت فرودگاه خبر داده است.

این اعتراضات در حالی است که پولیس به معترضان هشدار داده که «اقدامات غیرقانونی» خود را متوقف کنند.

هانگ‌کانگ روز یک‌شنبه شاهد شدیدترین درگیری‌ها از زمان آغاز ناآرامی‌هایی بود که بیش از سه ماه پیش در این دولت‌شهر آغاز شده است.

معترضان در خارج از فرودگاه با کلاه‌های ایمنی و ماسک‌، شعار «برای آزادی بجنگ» سر دادند، در حالی که پولیس ضد شورش داخل ساختمان فرودگاه حضور داشتند.

هم‌چنین صدها تظاهرکننده در خارج از کنسولگری بریتانیا در مرکز هانگ‌کانگ جمع شدند و با پرچم‌ بریتانیا (یونیون جک)، شعار «خدا ملکه را نگه‌ دارد» را سر دادند.

بنا بر گزارش‌ها، معترضان دموکراسی‌خواه به سمت پولیسی که با گاز اشک‌آور و آب پرفشار به سمت آن‌ها می‌رفت، بمب‌های دست‌ساز پرتاب کردند و بازداشت‌های گسترده‌ای در ایستگاه‌های قطار انجام شده است.

پولیس در بیانیه‌ای تجمع «غیرقانونی» معترضان را محکوم و اعلام کرد که «سطح خشونت در این اعتراضات در حال افزایش است و این اقدامات هیچ احترامی به قوانین هانگ‌کانگ نمی‌گذارد.»

در مقابل نیز معترضان در بیانیه‌ای که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، خواستار کمک‌های بین‌المللی به مردم این دولت‌شهر هستند که «گرفتار یک بحران بشری» شده‌اند.

اعتراضات دموکراسی‌خواهان هانگ‌کانگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسایل دیگر کشیده شد و سپس به بزرگ‌ترین بحران سیاسی هانگ‌کانگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شد. پیش‌تر معترضان چهار درخواست داشتند که از جمله آن‌ها پس گرفتن کامل لایحه پیشنهادی استرداد متهمان به چین و تحقیقات مستقل در زمینه اتهام استفاده پولیس از خشونت بیش از حد علیه معترضان است.

دکمه بازگشت به بالا