عمران خان: دولت پاکستان به دنبال انحلال حزب من است

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین و رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ادعا می‌کند که دولت این کشور به رهبری شهباز شریف، اعضا و مقام‌های بلندپایه حزب او را برای استعفا کردن تحت فشار قرار داده است.

خان این اظهارات را روز چهارشنبه‌، ۲۴ می، در یک نوار ویدیویی مطرح کرده است.

عمران خان در این نوار ویدیویی تصریح کرده است: «این سرکوبی است که من هرگز مشابه آن را قبلا در تاریخ پاکستان ندیده‌ام. اگر بگویید که عضو حزب تحریک انصاف هستید، با خشونت و سرکوب روبرو خواهید شد و به زندان خواهید افتاد. اگر شما این عبارت جادویی را به زبان آورده و بگویید که دیگر در حزب تحریک انصاف نیستید، سپس شما آزاد خواهید شد.»

او تاکید کرده که حامیان مردمی و مقام‌های حزب تحریک انصاف هدف سرکوب قرار گرفته‌اند.

خان اضافه کرده است: «آن‌ها همه را به زندان انداخته‌اند، دیگر حتا نمی‌دانم با چه کسی تماس بگیرم.»

این در حالی است که روز چهارشنبه فواد چودری، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ پاکستان و دستیار عمران خان، پس از استعفای شیرین مزاری، معاون ارشد رییس حزب تحریک انصاف از عضویت در این حزب کناره‌گیری کرد.

چودری در تویتی ناآرامی‌های اخیر پاکستان را محکوم کرده و نگاشته است: «من از سمت حزبی خود استعفا داده‌ام و راهم را از عمران خان جدا می‌کنم.»

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، در ۹ می سال جاری در دادگاهی در اسلام‌آباد به اتهامات فساد مالی بازداشت شد.

بازداشت خان سبب شکل‌گیری موجی از اعتراضات گسترده و خشونت‌بار هواداران وی در سراسر پاکستان شد.

در پی این اعتراض‌ها، درگیری‌های خشونت‌آمیز میان معترضان و پولیس رخ داد، ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد و خساراتی به تاسیسات نظامی نیز به میان آمد.

با این حال، خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان به‌تازه‌گی گفته است که ممنوعیت حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان به دلیل «حمله به این کشور» در دست بررسی است.

دکمه بازگشت به بالا