افزایش سرقت‌های مسلحانه در فراه؛ افرادی با لباس طالبان دست به اختطاف و دزدی می‌زنند

۸صبح، فراه

پس از قدرت‌گیری مجدد گروه طالبان در کشور، این گروه همواره پایان سرقت‌های مسلحانه را به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد حکومت‌داری خود عنوان کرده‌اند. طالبان بارها گفته‌اند که امنیت تامین است، دزدان از بین رفته‌اند و در هیچ گوشه‌ای از وطن اختطاف وجود ندارد. گزارش‌ها اما خلاف این ادعای طالبان است. منابع مردمی به روزنامه ۸صبح می‌گویند که اختطاف و دزدی‌های مسلحانه در سطح این ولایت از جمله مرکز و ولسوالی بالابلوک افزایش یافته است.

فراه در غرب افغانستان، در زمان جمهوریت یکی از ولایت‌های نسبتاً نا‌امن بود؛ اما دزدی‌های مسلحانه کمتر از چیزی بود که حالا وجود دارد. باشنده‌گان فراه نگران‌اند و می‌گویند که مال آن‌ها به سرقت می‌رود و خودشان قربانی می‌شوند.

یافته‌های روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که فراه در این اواخر به یکی از امن‌ترین خانه‌ها برای دزدان مسلح تبدیل شده است. براساس اطلاعات منابع، هرازگاهی مردان ملبس با لباس طالبان، دست به اختطاف نیز می‌زنند.

فیصل، باشنده ولایت فراه، از افزایش دزدی‌های مسلحانه و اقدام‌هایی همچون اختطاف در این ولایت سخت نگران است. او چنین روایت می‌کند: «ساعت ۸:۳۰ صبح ما در امن‌ترین نقطه و همجوار با نهادهای قوی و محلی طالبان در فراه بودیم. مردانی که لباس‌ها و کُت‌های پولیس طالبان را در تن داشتند، خود را طالب معرفی کرده و وارد خانه یکی از تاجران شدند.» به گفته فیصل، افراد مسلح وارد خانه فرید، یکی از تاجران ولایت فراه که هم اکنون مصروف تجارت سیخ گول در کابل است، شده و گفته‌اند که از نیروهای امنیتی طالبان هستند و قرار است خانه را تلاشی کنند. به گفته منبع، این افراد مسلح می‌خواسته پسر این تاجر را اختطاف کنند، اما موفق نمی‌شوند. او می‌گوید: «دزدان هنگام ورود به سوی پسر جوان این تاجر که عبدالمتین نام دارد و تازه لیسانس شده، رفتند. دست‌هایش را بسته کردند. قرار بود او را از خانه بیرون کنند. متین که فهمیده بود آن‌ها قرار است او را اختطاف کنند، به آواز بلند به پدرش گفته که این‌ها دزد هستند. در همین وقت سر‌و‌صدا زیاد شده و تمام همسایه‌های‌شان خبر شده‌اند. افرادی که لباس نظامی طالب در تن داشته، بدون دستاورد از ساحه فرار کرده‌اند.»

در همین قادر، باشنده دیگر ولایت فراه، نیز بابت افزایش دزدی‌های مسلحانه نگران است. می‌گوید یکی از همسایه‌گانش را دو شب پیش دزدان شب‌هنگام به قتل رسانده‌اند. قادر، باشنده قریه سنگ زور مرکز ولایت فراه، می‌گوید که همسایه‌اش به نام حاجی عبدالرحمان زمین‌هایش را فروخته بود و با پول آن طلا خریده بود. به گفته قادر، دزدان شب‌هنگام به خانه حاجی عبدالرحمان رفته او را کشته و طلاهایش را به سرقت برده‌اند.

باشنده‌گان ولسوالی بالابلوک ولایت فراه نیز نسبت به اوضاع کنونی نگران هستند. آن‌ها هم از افزایش سرقت‌ها خبر می‌دهند. آن‌ها می‌گویند که هیچ شبی را نمی‌شود بدون دزدی سپری کرد. این باشنده‌گان بالابلوک می‌گویند که دزدان شب‌هنگام خود را به خانه‌های مردم انداخته و اموال آن‌ها را به سرقت می‌برند. یکی از این باشنده‌گان ادعا می‌کند که در طی دو شب از خانه آن‌ها یک عراده موتر‌سایکل و یک بایسکل به سرقت رفته است. او می‌گوید که بارها به طالبان مراجعه کرده است تا متوجه چنین مسایل باشند، اما این گروه هیچ‌گاه پاسخ مثبت نگفته است.

در همین حال باشنده‌گان فراه می‌گویند که در طی چهار روز تنها در مرکز فراه، در امن‌ترین نقاط شهر، نُه دزدی و اختطاف ناموفق ثبت شده است. این باشنده‌گان از افزایش روزانه این واقعات ابراز نگرانی می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا