افزایش فقر و گرسنه‌گی؛ سازمان جهانی غذا: ۱۵ میلیون افغان هر شب گرسنه می‌خوابند

۸صبح، کابل: سازمان جهانی غذا با ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی شهروندان افغانستان گفته که جنگ، شرایط بد اقتصادی و تغییرات اقلیمی تاثیر ناگوار بر زنده‌گی شهروندان این کشور گذاشته و ۱۵ میلیون افغان را مجبور کرده است که هر شب گرسنه بخوابند.

سازمان جهانی غذا روز یک‌شنبه، ۲۶ سنبله، با نشر یک گزارش تصویری در شبکه اجتماعی ایکس نوشته که به‌دلیل بحران کمبود شدید بودجه، این اداره مجبور شده است که کمک‌های خود را به میلیون‌ها افغان نیازمند متوقف کند.

این نهاد افزوده که مجبور شده تا در ماه سپتامبر سال روان میلادی، دو میلیون تن دیگر مواجه با گرسنه‌گی را از فهرست کمک‌های مواد غذایی حذف کند.

سازمان جهانی غذا تصریح کرده است که پیش از پایان فصل زمستان به یک میلیارد دالر نیاز دارد تا میلیون‌ها خانواده را از زمستان سخت افغانستان نجات دهد.

این در حالی است که پیش از این نیز سازمان جهانی غذا گفته بود که از هر ۱۰ خانواده در این کشور، نُه خانواده غذای کافی ندارند.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، میزان فقر به‌گونه چشم‌گیری در میان خانواده‌ها در کشور افزایش پیدا کرده است.

براساس برآورد نهادهای جهانی، بیش از ۲۸ میلیون افغان نیازمند دریافت کمک‌های فوری بشتردوستانه هستند، اما نمی‌توانند به‌دلیل کاهش بودجه به همه خانواده‌های نیازمند کمک‌رسانی کنند.

در کنار کاهش بودجه نهادهای مددرسان، دست‌درازی طالبان در روند توزیع کمک‌ها در افغانستان چالش دیگری است که آسیب آن بیشتر به مردم نیازمند وارد می‌شود.

بیش‌تر بخوانید:

سازمان جهانی غذا: از هر ۱۰ خانواده در افغانستان نُه خانواده غذای کافی ندارند

سازمان جهانی غذا: در شش ماه اول سال ۱۶ میلیون نیازمند در افغانستان کمک دریافت کرده‌اند

دکمه بازگشت به بالا