افزایش تنش‌ها میان آذربایجان و ارمنستان؛ شمار کشته شده‌گان به ۲۵ رسید

یک سازمان حقوق بشری می‌گوید که در پی تشدید خشونت‌ها در منطقه مرزی میان آذربایجان و ارمستان، ۲۵ تن کشته شده‌اند.

الجزیره سه‌شنبه‌شب، ۱۹ سپتامبر، گزارش داده گه نیروهای آذربایجانی عملیات ضد تروریستی را در منطقه قره‌باغ کوهستانی راه‌اندازی کرده و خواستار خروج کامل نیروهای ارمنی به‌عنوان شرط صلح در منطقه مورد مناقشه شده است.

براساس گزارش‌ها در پی حمله اخیر نیروهای آذربایجان بر منطقه قره‌باغ، ۲۵ تن به‌شمول سه غیرنظامی کشته شده‌اند.

حکمت حاجیوف، مسوول سیاست خارجی رییس جمهور آذربایجان، می‌گوید که ارمستان از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

وی افزوده است: «به هیچ وجه طرف آذربایجان غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد. ما سلاح‌هایی با دقت بالا داریم و اهداف نظامی از پیش تعیین‌شده وجود دارد.»

در همین حال، وزارت امور خارجه ارمنستان از نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه خواست تا مداخله کنند و تجاوز تمام عیار آذربایجان علیه مردم محلی را متوقف کنند.

برپایه گزارش‌ها، شورای امنیت ملی ارمنستان درباره ناآرامی‌های گسترده در این کشور پس از آن که معترضان به جاده‌ها به‌دلیل مدیریت دولت در مورد تشدید تنش‌ها در منطقه جدایی طلب قره‌باغ کوهستانی به راه افتادند، هشدار داده است.

این شورای در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «شورای امنیت ملی اقدامات موثری را برای حفظ نظم قانون اساسی در کشور انجام خواهد داد.»

معترضان در ایروان، پایتخت ارمنستان، از نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور، پس از محکوم کردن درخواست‌ها برای کودتا خواستند تا از سمتش کنار برود.

صدها تن در میدان جمهوری ایروان، در بیرون از دفتر پاشینیان تجمع کردند و با شعار «نیکول خاین» و «نیکول استعفا بده» نحوه مدیریت او در بحران قره‌باغ را محکوم کرده‌اند.

روسیه خواستار پایان دادن به خشونت‌ها در قرهره‌باغ کوهستانی شده و دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته که مسکو با هر دو طرف تماس گرفته و خواستار تجدید مذاکرات شده است.

بیشتر بخوانید:

تشدید تنش‌های مرزی میان ارمنستان و آذربایجان

دکمه بازگشت به بالا