هند: روزی کنترل کشمیر پاکستان را به دست خواهیم گرفت

سوبرامانیام جیشانکار، وزیر خارجه هند، روز سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر گفت بخشی از کشمیر که اکنون تحت کنترل پاکستان است به هند تعلق دارد و او انتظار دارد هند روزی تسلط فزیکی روی این ناحیه را به دست آورد.

به گزارش یورونیوز، وی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «موضع ما در قبال بخش کشمیر اشغالی توسط پاکستان شفاف بوده و خواهد بود. کشمیر اشغالی بخشی از هند است و انتظار داریم روزی آن را به طور فزیکی به قلمرو خود ملحق کنیم.»

هند و پاکستان سال‌هاست که بر سر منطقه کشمیر در حال نزاع هستند. هند دره بسیار پرجمعیت در این ناحیه را در کنترل خود دارد، در حالی است که پاکستان بخش شرقی و شمالی را در اختیار گرفته است. قسمتی که دهلی‌نو آن را «کشمیر اشغالی توسط پاکستان» می‌خواند.

ماه گذشته دهلی‌نو خودمختاری قانونی بخش مسلمان‌نشین کشمیر را لغو کرد. این اقدام که در راستای الحاق کامل این بخش به خاک هند و در راستای وعده‌های انتخاباتی نارندرا مودی نخست‌وزیر این کشور انجام شد خشم پاکستان را برانگیخت و منجر به دور تازه‌ای از تنش‌ها در روابط بین این دو همسایه شد.

هند و پاکستان که هر دو مسلح به بمب اتمی هستند، دو بار تا کنون بر سر کشمیر وارد جنگ با یکدیگر شده‌اند. پاکستان تصمیم هند را مبنی بر لغو خودمختاری قانونی کشمیر محکوم کرده است و می‌گوید سرکوب مخالفان و معترضان افراد بیش‌تری از مسلمانان جهان را به سوی افراط‌گرایی می‌کشاند.

با این حال وزیر خارجه هند می‌گوید لغو حقوق ویژه کشمیر یک مسأله داخلی هند بوده است و تنها معضلی که اکنون روی میز قرار دارد پایان دادن به تروریسم فرامرزی از سوی پاکستان است.

دهلی نو پیش از این بارها اسلام آباد را به حمایت مسلحانه از شبه‌نظامیان و گروهای غیرمسلحی متهم کرده است که در پی جدایی کشمیر از هند هستند.

پاکستان با رد اتهام هند می‌گوید از جنبش جدایی‌طلبی در کشمیر تنها حمایت دپیلماتیک و معنایی می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا