وزارت داخله: روز گذشته ۱۳۸ «تفنگ‌دار مخل امنیت» از کابل بازداشت شده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله اعلام کرده است که پولیس و گارنیزیون کابل حدود ۱۳۸ نفر از «تفنگ‌داران غیرمسوول و مخل امن و نظم‌عامه» را از شهر کابل بازداشت کرده‌ است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، گفته است که از نزد افراد بازداشت شده، ده‌ها میل تفنگ و ۵۱ عراده موتر نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

نصرت رحیمی تأکید کرده است که پرونده افراد بازداشت شده پس از بررسی نهایی و به نهادهای عدلی و قضایی برای رسیده‌گی محول خواهد شد.

به گفته رحیمی، این افراد از کاروان‌های عزاداری سوء استفاده می‌کردند و در نتیجه شلیک مستقم آن‌ها یک افسر اردوی ملی و یک غیرنظامی کشته و هفت غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

روز گذشته بخش‌هایی از شهر کابل شاهد گشت‌وگذار کاروان‌های “عزادار” به مناسبت ترور احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور بود. این کاروان‌ها با خودشان سلاح نیز حمل می‌کردند و آن‌چنانی که وزارت امور داخله می‌گوید، دست به شلیک هوایی نیز زده‌اند.

هم‌زمان با این تصاویری از جریان برخورد نیروهای قطعات ویژه پولیس با اعضای این کاروان‌ها به نشر رسیده است که خشم عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی را برانگیخته است. این تصاویر ظاهراً نشان می‌دهد که نیروهای پولیس یک نفر را که گفته شده عضو کاروان بوده است، مورد لت‌وکوب قرار می‌دهند.

عبدلله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، این نوع برخورد را خلاف قانون، غیرمسلکی و غیرانسانی توصیف کرد. او هر چند اعلام کرد که موافق گشت‌وگذار تفنگ‌داران غیرمسوول در شهر نیست و هر نوع شلیک در شهر غیرمجاز است، اما پولیس باید بری جلوگیری از آن از شیوه بهتر استفاده می‌کرد.

دکمه بازگشت به بالا