آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران مجوز فعالیت شماری از بازرسان آژانس را لغو کرده‌است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران مجوز فعالیت شماری از «بازرسان مجرب» این نهاد بین‌المللی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران را «لغو کرده است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه، ۱۶ سپتامبر، با نشر اعلامیه‌ای به نقل از گروسی نوشته است که او این اقدام جمهوری اسلامی را «به‌شدت» محکوم می‌کند.

گروسی تصریح کرده است که این بازرسان از «مجرب‌ترین» کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دانش منحصربه‌فرد در زمینه فناوری غنی‌سازی هستند و تا پیش از این، در تأسیسات غنی‌سازی ایران که تحت پادمان‌های آژانس هستند به «امر ضروری راستی‌آزمایی» مشغول بودند.

به گفته وی، تصمیم ایران برای عقب‌نشینی از پذیرش بازرسان آژانس تأثیر «مستقیم و شدیدی» بر توانایی این نهاد بین‌المللی در زمینه راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و بازرسی‌های مؤثر دارد.

او تصمیم ایران را اقدامی «نامتناسب و به‌شکل غیرمترقبه‌ای یک‌جانبه» خوانده و افزوده این موضوع در تضاد با همکاری‌هایی است که باید بین ایران و آژانس برقرار باشد.

ساعتی پس از انتشار این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات آقای گروسی، علت اخراج بازرسان آژانس را تلاش امریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام برای «سوءاستفاده» از فضای شورای حکام برای «مقاصد سیاسی خود» عنوان کرد.

ناصر کنعانی با دفاع از تصمیم تهران مبنی‌بر لغو مجوز فعالیت بازرسان آژانس و با وجود انتقاد شدید مدیرکل آژانس در روز شنبه مدعی شد که ایران «تعامل مثبت، سازنده و مستمر» با این نهاد بین‌المللی دارد و کشورهای یاد شده را به «زیاده‌خواهی و تخریب فضای همکاری ایران و آژانس» متهم کرد.

در روزهای اخیر امریکا همراه با اعضای اروپایی توافق هسته‌ای برجام و همچنان اتحادیه اروپا از عدم همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرده و اعلام کردند در صورت ادامه عدم همکاری جمهوری اسلامی، شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب خواهد کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار ازسرگیری برجام شد

دکمه بازگشت به بالا