آژانس بین‌المللی انرژی: جهان با بحران واقعی مواجه است

آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است که به دلیل محدود شدن بازار عرضه گاز مایع طبیعی و کاهش عرضه تولیدکننده‌گان بزرگ نفت، جهان با نخستین «بحران واقعی انرژی» مواجه شده است.

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی، این سخن را روز سه‌شنبه، ۲۵ اکتوبر، در کنفرانسی در سنگاپور که به مناسبت هفته انرژی بین‌المللی برگزار شده بود، بیان کرده است.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی گفته است که  جهان با وجود تعیین سقف برای کاهش خرید نفت از روسیه به دلیل جنگ اوکراین، همچنان به نفت این کشور نیاز دارد.

او گفته است: «رشد واردات گاز طبیعی مایع، «ال‌ان‌جی» به اروپا در بحبوحه بحران اوکراین و احتمال بهبود تقاضای چینی‌ها برای این سوخت، بازار را دچار محدودیت عرضه خواهد کرد؛ زیرا فقط ۲۰ میلیارد متر مکعب ظرفیت جدید گاز طبیعی مایع در سال آینده وارد بازار خواهد شد.»

او تصمیم اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» برای کاهش تولید به میزان ۲ میلیون بشکه در روز را تصمیمی «مخاطره‌آمیز» دانسته است.

به گفته بیرول، این تصمیم به‌خصوص از این جهت خطرناک است که چندین اقتصاد در سراسر جهان در آستانه رکود قرار دارند و از سویی، افزایش قیمت‌های منابع انرژی از جمله نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ، مصرف‌کننده‌گان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گفته مدیر آژانس بین‌المللی انرژی، پیش‌بینی می‌شود که مصرف نفت در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد کند، بنابراین جهان همچنان نیاز دارد که نفت روسیه وارد بازار شود.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۲ به میزان ۴۰۰ گیگاوات افزایش پیدا کند که نسبت به سال گذشته میلادی ۲۰ درصد رشد خواهد داشت.

با این حال، بیرول بحران انرژی فعلی در جهان را یک نقطه عطف در تاریخ انرژی دانسته است که می‌تواند تسریع‌کننده گسترش منابع انرژی پاک و ایجاد یک سیستم انرژی ایمن و پایدار باشد.

دکمه بازگشت به بالا