سازمان حقوق بشر ایران: جمهوری اسلامی از اعدام برای هراس‌افگنی در جامعه استفاده می‌کند

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در ناروی در گزارشی که در آستانه سالگرد جان‌باختن مهسا امینی منتشر کرد، می‌گوید که جمهوری اسلامی در یک سال گذشته، از مجازات اعدام، «استفاده ابزاری» کرده است.

این سازمان روز پنج‌شنبه، ۱۴ سپتامبر، مدعی شده است که در یک‌ سال گذشته دست‌کم ۶۹۷ تن در ایران اعدام شده‌اند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، این آمار نشان‌دهنده «افزایش ۳۶ درصدی» در مقایسه با سالِ پیش است. در سال گذشته ۵۱۴ تن در این کشور اعدام شده بودند.

این سازمان با اشاره به افزایش چشم‌گیر تعداد کل اعدام‌ها به‌ویژه اعدام‌های غیرسیاسی مانند «مواد مخد» از جامعه جهانی خواسته است که «در برابر استفاده گسترده از مجازات اعدام از سوی جمهوری اسلامی اقدام کند.»

 محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران تصریح کرده است: «آن‌چه ما امروز در ایران می‌بینیم، نه مجازات اعدام بلکه قتل‌های گسترده فراقضایی است که به هدف جلوگیری از موج جدید اعتراضات انجام می‌شود. این جنایت عمدتاً در حق مردمی روا داشته می‌شود که به‌ حاشیه رانده شده‌اند و قربانیان کم‌هزینه‌ای محسوب می‌شوند.»

سازمان حقوق بشر ایران چندی پیش نیز هم ضمن انتشار خبر اعدام ۶۱ زندانی در ایران طی یک ماه، درباره «شدت گرفتن کم‌سابقه‌ روند» اعدام طی ماه‌های گذشته هشدار داده بود.

دکمه بازگشت به بالا