ایران: حمله بر حرم  شاه‌چراغ از افغانستان پشتیبانی شده است

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای می‌گوید که حمله بر زیارتگاه شاه‌چراغ، در شیراز ایران با پشتیبانی عواملی از خاک افغانستان انجام شده است.

در اطلاعیه این وزارت که روز دوشنبه، ۱۶ عقرب، منتشر شده، آمده است که در پیوند به این رویداد که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، ۲۶ تبعه خارجی از جمله اتباع افغانستان بازداشت شده است.

در اطلاعیه آمده است: «عنصر پشتیبانی‌کننده صحنه عملیات در شیراز، فردی افغانستانی به نام «محمدرامز رشیدی» با نام مستعار «ابوبصیر» و عامل تیراندازی در حرم مطهر به نام «سبحان کُمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» تبعه تاجیکستان بود.»

بر بنیاد این اطلاعیه، عامل اصلی این عملیات  که یک شهروند آذربایجانی می‌باشد، پس از ورود به ایران «بلافاصله از طریق سرپل [پایگاه] عملیاتی داعش در افغانستان، با شبکه اتباع خارجی داعش نیز ارتباط گرفته و حضور خود در تهران را به اطلاع آن‌ها رسانده است.»

به گفته وزارت اطلاعات ایران، شناسایی و بازداشت عوامل این رویداد، یکی از پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین عملیات ضدتروریستی این وزارت بوده که منجر به شناسایی و بازداشت تمامی آن‌ها شده است.

در اطلاعیه آمده که  تمامی ۲۶ تن که در این پیوند گرفتار شده‌اند، غیرایرانی و با ملیّت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان هستند.

در اثر حمله بر حرم شاه‌چراغ که به تاریخ ۴ عقرب صورت گرفت و مسوولیت آن را داعش بر عهده گرفت، دست‌کم ۱۵ تن کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا