ایران: عدم رفع تحریم‌های موشکی از سوی اتحادیه اروپا پیامدهای ناگوار در پی دارد

پس از اظهارات جوزپ بورل، مسوولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر دریافت نامه‌ای از سوی کشورهای آلمان، بریتانیا وفرانسه در زمینه عدم رفع تحریم‌های موشکی تهران، وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که این اقدام کشورهای اروپایی پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

خبرگزاری فارس پنج‌شنبه شب، ۱۴ سپتامبر، به نقل از بیانیه‌ای وزارت خارجه ایران گزارش داده که این اقدام طرف‌های اروپایی برجام بر مذاکرات رفع تحریم‌ها اثر منفی خواهد گذاشت.

وزارت خارجه ایران، این تصمیم اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجام را اقدام غیرقانونی، مغایر با تعهدات، عمل تنش‌زا و توام با سوءنیت می‌داند.

در بیانیه‌ این وزارت آمده است: «قابل پذیرش نیست که اتحادیه و سه کشور اروپایی این اقدام غیرقانونی خود را به‌عنوان واکنش به اقداماتی از ایران مستند کنند که کاملا قانونی و در واکنش به خروج امریکا و بی‌عملی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بو‌ده است. اقدامات ایران از منظر حقوقی کاملاً قانونی بوده است.»

وزارت خارجه ایران هشدار می‌دهد که این کشور در چارجوب حقوقی به این تصمیم اتحادیه اروپا، پاسخ قاطع خواهد داد.

این در حالی است که پیشتر جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که نامه‌ای از کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان دریافت کرده که در آن اعلام شده قصد ندارند تحریم‌های موشکی علیه ایران را به‌دلیل عدم پابندی تهران به توافق برجام، بعد از ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۳ رفع کنند.

دکمه بازگشت به بالا