پناه‌جویان ایرانی در فرانسه به ایران بازگردانده نمی‌شوند

ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه، اعلام کرده است که این کشور اتباع ایرانی را که قصد ندارند به کشورشان بازگردند، به اجبار به ایران باز نمی‌گرداند.

دارمنن روز چهارشنبه، ۲۵ جنوری، در سنای فرانسه گفت: «من می‌خواهم در این‌جا به شما اطمینان دهم که ما کسی را [برای بازگرداندن] به ایران اخراج نخواهیم کرد.»

در سال‌های اخیر شمار زیادی از پناه‌جویان ایرانی وارد فرانسه شده‌اند و همچنان شمار دیگری نیز هستند که قصد دارند با عبور از خاک فرانسه خودشان را به خاک بریتانیا برسانند.

وعده کنونی وزیر داخله فرانسه برای اخراج نکردن پناه‌جویان ایرانی در حالی است که این موضوع یکی از مسایل حساس در فرانسه است و احزاب راست افراطی مخالف حضور پناه‌جویان هستند.

از سویی هم، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، امروز (چهارشنبه، ۲۵ جنوری) در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، خواستار آزادی «هفت گروگان فرانسوی» زندانی در ایران شد.

ایران متهم است که با بازداشت شهروندان خارجی و ایرانیان دارای دو تابعیت، به دنبال اعمال فشار بر کشورهای خارجی در جهت برآورده شدن خواسته‌های خود است.

وزارت خارجه ایران نیز با اعلام خبرنامه‌ای گفته است که امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی، بار دیگر اعتراضات سراسری ایران را «اغتشاش» خواند و فرانسه را به«تشویق اغتشاش در ایران» متهم کرد.

دکمه بازگشت به بالا