وزیر خارجه ایران: برخی مقام‌های اروپا به ترویج پدیده شوم تروریسم کمک می‌کنند

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران پس از اعدام حبیب اسیود توسط آن کشور، شماری از مقام‌های اروپایی را به ترویج تروریسم متهم کرد.

رسانه ایرانی گزارش داده‌اند که عبداللهیان این اظهارات را روز دوشنبه، ۸ می، در یک تماس تلفونی با جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح کرده است.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسش بورل در خصوص اعدام حبیب اسیود گفت: «برخی مقامات اروپا به جای این‌که در مقابله با تروریسم عزم راسخ خود را به نمایش بگذراند، متاسفانه با اتخاذ مواضع مداخله جویانه، به ترویج پدیده شوم تروریسم کمک می‌کنند.»

ظاهراً هدف او، حمایت برخی کشورهای اروپایی از حبیب اسیود بود که به باور جمهوری اسلامی، در راه‌اندازی حملات علیه حکومت آن کشور نقش داشت.

دو طرف همچنان در مورد تحولات اوکراین، بازگشت همه طرف‌ها به برجام و عادی سازی روابط بین ایران و عربستان سعود گفت‌وگو کرده‌اند.

گفتنی است که قوه قضاییه ایران روز شنبه، ۶ می، گزارش داد که اسیود طراح اصلی حمله بر رژه نیروهای مسلح ایران در سال ۱۳۹۷ بود و حکم اعدام او عملی شده است.

اتحادیه اروپا ساعاتی پس از اعلام خبر اجرای حکم اعدام حبیب اسیود، با صدور بیانیه‌ای این اقدام ایران را با شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد.

این اتحادیه از ایران خواست که از صدور احکام اعدام و اجرای آن‌ها در آینده خودداری و در جهت لغو این نوع مجازات تلاش کند.

در آن بیانیه با ابراز نگرانی از شمار فزاینده شهروندان اتحادیه اروپا و دوتابعیتی‌های ایرانی-اروپایی که در ایران تحت بازداشت خودسرانه هستند، بر «همبسته‌گی کامل» کشورهای عضو این اتحادیه با دولت سویدن تاکید شده است.

دکمه بازگشت به بالا