اسرائیل به پایگاه «پهپادهای انتحاری» ایران در حومه دمشق حمله کرد

اسرائیل می‌گوید که جنگنده‌های این کشور به مواضع نظامی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در حومه دمشق حمله کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، ارتش اسرائیل حوالی نیمه‌شب شنبه، دوم سنبله، با اعلام این خبر گفت که این حمله مانع از عملیات پهپادهای انتحاری نیروی قدس سپاه پاسداران شده است.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در بامداد یک‌شنبه، ۳ سنبله، با همرسانی توییتی در تأیید این خبر از قول او نوشت: «ما توانستیم با عملیاتی یک حمله علیه اسرائیل به دست نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه را خنثا کنیم.»

وی در ادامه با هشدار به ایران تأکید کرد: «باز هم تکرار می‌کنم: ایران در هیچ کجا مصون نخواهد بود. نیروهای ما در هر جایی که لازم باشد [علیه ایران] اقدام خواهند کرد.»

حمله هوایی اسرائیل در شامگاه شنبه به پایگاهی در منطقه عقربا در جنوب‌شرقی دمشق صورت گرفته است. اسرائیل مدعی است که این منطقه در اختیار سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان سوری شیعه مورد حمایت ایران بوده و پهپادهای موجود در آن قادر به حمل سلاح و مواد منفجره بوده‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، هم ضمن تأیید خبر حملات هوایی اسرائیل گزارش داده که پدافند هوایی این کشور حدود ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت محلی از کار افتاده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های اسرائیلی به حومه دمشق، سه نفر شامل یک ایرانی و دو عضو حزب‌الله لبنان کشته شده‌اند.

این سازمان هم‌چنین تأیید کرده است که هدف مورد حمله اسرائیل یک مرکز استقرار نیروهای ایرانی و حزب‌الله در منطقه عقربا بوده است.

این در حالی است که یک مقام رسمی ایران حمله اسرائیل را به کلی تکذیب کرده است. به گزارش ایلنا، محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران با تکذیب هدف قرار گرفتن مواضع ایران از سوی اسرائیل، ‌آن را «دروغ» خوانده است.

پیش از این نیز اخباری از حملات اسرائیل به نیروهای گروه شبه‌نظامی حشد شعبی در عراق منتشر شده بود. حشد شعبی یک گروه شیعه مورد حمایت ایران در عراق است.

دکمه بازگشت به بالا