برای تامین امنیت روزهای عید، نیروهای مشترک امنیتی به حالت آماده‌باش در آمدند

۸صبح، کابل: در آستانه فرارسیدن عید قربان، مقام‌های امنیتی و دفاعی از روی دست گرفتن برنامه ویژه امنیتی به منظور تامین امنیت روزهای عید در کابل و ولایت‌های کشور خبر دادند.

فردا یک‌شنبه، مصادف به ۲۰ اسد، روز نخست عید قربان است. در آستانه عید حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر پر رنگ‌تر شده‌است. از هم‌اکنون در بیشتر نقاط پایتخت نیروهای امنیتی جا به جا شده و وسایط را بازرسی می‌کنند.

با آنکه بازارهای کابل شلوغی سال‌های گذشته را ندارند اما شهریان کابل با وجود تهدیدات‌ امنیتی به سطح شهر برای خرید آمده‌اند. حملات پیهم ماه‌های گذشته نگرانی‌های شهروندان را بیشتر کرده است.  

اما نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، از تامین امنیت در روزهای عید اطمینان می‌دهد و می‌گوید، نیروهای امنیتی در سراسر کشور به خاطر تامین امنیت روزهای عید در حالت «احضارات درجه‌یک و آماده‌باش» درآمده‌اند.  

به گفته وی، به منظور تامین امنیت روزهای عید، یک برنامه‌ویژه از سوی وزارت‌های داخله و دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی آماده شده است. بر اساس این برنامه قرار است در روزهای عید، تمامی عیدگاه‌ها، محلات تفریحی، مساجد و دیگر اماکن پررفت و آمد شهرها تحت پوشش ویژه‌ امنیتی قرار گیرند.

سخنگوی وزارت داخله به روز شنبه، ۱۹ اسد، در یک نشست خبری در کابل گفت که نیروهای امنیتی به خاطر دفع تهدیدات امنیتی از آمادگی کامل برخودار هستند.

مقام‌های امنیتی و دفاعی کشور از شهروندان نیز خواستند که در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک با شماره‌های ۱۰۰  و ۱۱۹ پولیس ملی، و شماره ۱۰۰۱ امنیت ملی، موارد مشکوک را در میان بگذارند.  

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله همچنان گفت که به تمامی فرماندهان پولیس در مرکز و ولایت‌ها دستور داده شده تا جلو فیرهای خودسرانه را بگیرند. همچنان به گفته وی، خرید و فروش پتاقی نیز ممنوع شده و در صورت تخلف با افراد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

او گفت که وزارت داخله به تازه‌گی از ورود ۲۵۰ کارتن پتاقی به کشور جلوگیری کرده است.

نشست خبری مشترک سخنگویان وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی

از سویی هم روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، گفت که قرار است به خاطر تامین بهتر امنیت روزهای عید، در کنار نیروهای زمینی، بخش قوای هوایی نیز در تامین امنیت سهم بگیرند. او گفت که قوای هوایی در این زمینه آمادگی کامل دارند و در روزهای عید به فعالیت خواهند پرداخت.

او گفت که نیروهای بیشتر زمینی نیز به خاطر تامین امنیت روزهای عید هم در کابل و هم در ولایت‌های کشور موظف شده‌اند.

در همین حال هیات معاونت ملل متحد در افغانستان، یوناما، از تمامی جناح‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته برای احترام به روزهای عید، «تحمل، بردباری و حسن نیت» نشان دهند و از خشونت دوری کنند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان امروز شنبه(۱۹ اسد) در پیامی به مناسبت فرارسیدن عید قربان، اظهار امیدواری کرده است که خانواده‌های افغانستان در سراسر کشور بتوانند با هم عید را در فضای عاری از ترس و خشونت تجلیل کنند.

شهر کابل در هفته‌های اخیر گواه رویدادهای خونینی بوده است. در آخرین رویداد که در غرب کابل رخ داد، دست کم ۱۴ تن جان باختند و ۱۴۵ تن دیگر زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا