دانشگاه کابل فهرست دانشجویان اخراجی را همه‌گانی کرد

۸صبح، کابل: دانشگاه کابل سرانجام پس از دو ماه، فیصله‌اش را در مورد اخراج یازده دانشجوی این دانشگاه که در پیوند به درگیری‌های سال گذشته در خوابگاه مقصر شناخته شده بودند، همه‌گانی کرد. این دانشگاه نام‌های دو دانشجوی دیگر را که به دلایلی غیر از جنگ خوابگاه، از این دانشگاه اخراج شده‌‏اند، نیز همه‌گانی کرده است. 

خوابگاه دانشگاه کابل در ۲۴ عقرب سال گذشته برای چهار ساعت شاهد درگیری میان دانشجویان بود. وزارت تحصیلات عالی در آن زمان در اعلامیه‌ای علت وقوع این درگیری را چنین توضیح داده بود: «موضوع از نزاع دو فرد بالای نوبت گرفتن غذا آغاز گردیده و بعداً به شکل گروهی درآمده است که متأسفانه زمینه را برای مداخله فرصت‌طلبان سیاسی فراهم کرده است.»

با این حال، دانشگاه کابل روز دوشنبه، چهاردهم اسد، در اعلامیه‌ای گفته است که در پیوند به این جنجال‌ها، ۱۳ دانشجو به شمول دو دانشجوی دانشگاه طبی کابل مقصر شناخته شده بودند که یازده دانشجوی دانشگاه کابل در پیوند به این قضیه از این دانشگاه اخراج شده‌اند.

دانشگاه کابل گفته است که کمیته نظم و دسپلین این دانشگاه و شورای علمی آن پس از شناسایی دانشجویان «خاطی و دخیل در جنگ خوابگاه» توسط نیروهای امنیتی و بررسی اسناد آن‌‌ها و هم‌چنان شنیدن دفاعیه‌های متهمان، فیصله کردند که این دانشجویان از دانشگاه اخراج شوند. این فیصله در ۱۸ حمل سال جاری صادر شده است.

این دانشگاه گفته است که فیصله شورای علمی دانشگاه کابل به وزارت تحصیلات عالی نیز فرستاده شده بود که این وزارت نیز آن را به تاریخ ۲۱ ثور تأیید کرده است.

طبق اعلام دانشگاه کابل، عطاءالرحمان فرزند محمدامان دانشجوی سال چهارم دیپارتمنت تعلیمات اسلامی دانشکده شرعیات، فضل‌الرحمان فرزند عبدالرحمان دانشجوی سال چهارم دیپارتمنت فقه و قانون این دانشکده، قدرت‌الله فرزند عبدالبصیر دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، طیب‌الله فرزند عبدالبصیر دانشجوی سال چهارم دانشکده زمین‌شناسی، مـحـمدداود فـرزند عـلی‌مدد دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، نورعلی پناهی فرزند امیرحسین دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، محمدیاسین فرزند ناصرعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده محیط زیست، یونس فرزند عاشورعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده فزیک، غلام‌حسین فرزند غلام‌رضا دانشجوی سال چهارم دانشکده کمپیوترساینس، احمد فرزند بوستان دانشجوی سال اول دانشکده علوم وترنری و مهدی فرزند احمدعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده انجنیری از دانشجویانی هستند که در پیوند به جنگ خوابگاه در سال ۱۳۹۷ مقصر شناخته شده‌اند.

دانشگاه کابل توضیح داده است که برخی از این دانشجویان، در سال چهارم تحصیلی‌شان قرار داشتند و مکلفیت دوره تحصیلی‌شان مانند امتحان و دفاع پایان‎نامه از قبل ختم شده بود و اسناد برای‌شان تفویض شده است. هم‌چنان برخی دیگر که دوره تحصیلی‌شان تکمیل نشده بود، از دانشگاه اخراج شده‌اند.  

این دانشگاه گفته است که طبق فیصله دانشگاه کابل، دانشجویان مقصر در جنگ خوابگاه که اسناد تحصیلی‌شان را دریافت کرده‌اند، نزد دانشگاه کابل «بی‌دسپلین و مجرم بوده و در اسناد نهایی و سوانح تحصیلی‌شان چگونه‌گی بی‌دسپلینی و محکومیت‌شان درج اسناد و سوانح تحصیلی‌شان می‎شود تا در برابر این عمل‌کرد جرمی‎شان بدون پرداخت قیمت و فارغ‌بال نباشند.»

دانشگاه کابل هشدار داده است دانشجویانی که در آستانه فراغت قرار دارند و قوانین و مقررات حاکم در محیط آکادمیک را رعایت نمی‌کنند، در اسناد فراغت‌شان «اخلال‌گر و آشوب‌گر» درج می‌شود تا قیمت «خراب‌کاری»‌شان را پرداخت کنند.

دانشگاه کابل هم‌چنان شجاع‌الرحمان دانشجوی صنف دوم دیپارتمنت عربی و احمدنعمان دانشجوی صنف اول دانشکده زبان و ادبیات دری را به دلیل «بی‌حرمتی در برابر دانش و دانشگاه» از این دانشگاه اخراج کرده‌ است.

 دانشگاه کابل تصریح کرده است که نام‌های این دانشجویان و «مجرمین متکرر» را نشر نمی‌کرد، اما به گفته این دانشگاه، خود آن‌ها با پخش «اکاذیب و وارد کردن اتهامات ناحق به دانشگاه» این دانشگاه را ناگزیر به این کار کرده‌اند. دانشگاه کابل گفته است که این نهاد تحصیلی خواسته است با نشر نام‌های این دانشجویان به دیگران درس عبرت بدهد.  

دکمه بازگشت به بالا