خلیلی، ربانی و سه مشاور رییس‌جمهور به دلیل تخلف انتخاباتی جریمه شدند

۸صبح، کابل: کمیسیون ولایتی رسیده‌گی به شکایت انتخاباتی کابل پنج مقام دولتی را به دلیل ارتکاب تخلف انتخاباتی در جریان مبارزات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری جریمه نقدی کرده است. محمدکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، شاه‌حسین مرتضوی مشاور ارشد رییس جمهور در امور فرهنگی، حمیدالله فاروق رییس دانشگاه کابل و مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی و رحیم‌الله عزیزی مشاور رییس جمهور به دلیل ارتکاب تخلف انتخاباتی و شرکت در همایش انتخاباتی نامزدان ۱۵ هزار افغانی جریمه شده‌اند.

انیسه امیری، کمیشنر کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی کابل به روزنامه ۸صبح گفت که از این میان شاه‌حسین مرتضوی و رحیم‌الله عزیزی از حق استفاده رأی‌شان در روز انتخابات محروم و افزون بر آن هر کدام ۱۵ هزار افغانی جریمه نیز شده‌اند. اما محمدکریم خلیلی، صلاح‌الدین ربانی و حمیدالله فاروفی هر کدام تنها ۱۵ هزار افغانی جریمه شده‌اند.

به گفته او، این تصمیم بر اساس قانون انتخابات و کارشیوه مبارزات انتخاباتی صورت گرفته است و این سندهای حقوقی به کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت داده است تا  شکایت‌ها در پیوند به تخلف انتخاباتی را بررسی کند و موارد تأدیبی را بر متخلفان اعمال کند.

او تصریح کرد که قانون انتخابات و کارشیوه مبارزات انتخابات صلاحیت محروم کردن افراد متخلّف از حق رأی و وضع جریمه را به کمیسیون شکایات انتخاباتی داده است و براساس اسناد و شکایت‌ها این تصمیم گرفته شده است.

محمدکریم خلیلی و صلاح‌الدین ربانی به دلیل شرکت در نشست‌های مبارزات انتخاباتی دسته «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله جریمه ‌شده‌اند.

هم‌چنان رحیم‌الله عزیزی و حمیدالله فاروقی به دلیل شرکت در نشست‌های مبارزات انتخاباتی دسته «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی مرتکب تخلف انتخاباتی شده و موارد تأدیبی بر آن‌ها وضع شده است. عبدالرحیم عزیزی بر اساس این فیصله نمی‌تواند در انتخابات برای استعمال رأی‌اش شرکت کند.

خانم امیری هم‌چنان گفت که شاه‌حسین مرتضوی به دلیل کمپین در شبکه‌های اجتماعی و درج شکایت‌های متعدد علیه او از حق رأی محروم و ۱۵هزار افغانی جریمه شده‌ است.

او گفت که فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی به شماری از این مقام‌ها ابلاغ شده است.

خانم امیری تأکید کرد که این تصمیم در پی ثبت‌ شکایت‌ها علیه افراد یاد شده گرفته شده است و کسانی که در این مورد و علیه هر مقام حکومتی شکایت دارند به کمیسیون شکایت انتخاباتی ثبت کنند تا به رویت سندها درباره آن فیصله صادر شود.

هم‌چنان اداره‌های شهرداری کابل، وزارت معارف و دانشگاه کابل به دلیل ارتکاب تخلف انتخاباتی «دستور اصلاحی» گرفته است.

خانم امیری می‌گوید که شکایت‌های دیگری  نیز علیه برخی از مقام‌ها وجود داشت که به دلیل نبود اسناد کافی، درباره آن‌ها فیصله صادر نشده است.

بر اساس قانون انتخابات و کارشیوه مبارزه انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، هیچ کارمند دولتی اجازه و حق ندارد تا از امکانات دولت به ضرر و یا به نفع یک نامزد مشخص کار بگیرند و یا در همایش کمپین‌های انتخاباتی شرکت کنند.

دکمه بازگشت به بالا