خلیل‌الله فیروزی براساس فرمان اشرف غنی از زندان آزاد شد

۸صبح، کابل: ریاست جمهوری تأیید می‌کند که خلیل‌الله فیروزی، از سهام‌داران کابل‌بانک و از محکومان پرونده اختلاس و بحران مالی این بانک، به دستور محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور از زندان آزاد شده است.

گفته شده است که او حدود ده روز پیش از زندان به خانه‌اش منتقل شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه، بیست‌وسوم اسد به روزنامه ۸صبح گفت که آزادی خلیل‌الله فیروزی تحت شرایط و براساس پیشنهاد یک کمیسیون حکومتی متشکل از نهادهای مختلف صورت گرفته است. به گفته صدیقی، خلیل‌ فیروزی بیمار است و کمیسیون متشکل از نهادهای مختلف حکومتی پس از بررسی وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی و مشوره حقوقی با وزارت عدلیه پیشنهاد کرده است که آقای فیروزی از زندان آزاد و در خانه‌اش تحت نظارت قرار بگیرد. این کمیسیون هم‌چنان تعهدات مالی آقای فیروزی را بررسی کرده و آن را مثبت خوانده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افزود که خلیل‌الله فیروزی تحت شرایط سخت و نظارت لوی‌سارنوالی و امنیت ملی قرار دارد و هر پانزده روز هیأت تحقیق و امنیت ملی از فیروزی تحقیق و نظارت می‌کنند.

به گفته او، خلیل‌الله فیروزی اکثریت دوران محکومیتش را در زندانی سپری کرده و تنها یک سال از زمان حبس او باقی مانده است.

او هم‌چنان گفت که یک هیأت دیگر برای حصول جریمه او کار می‌کند.

کابل‌بانک حدود نه سال پیش ورشکست شد و مدیریت آن به بانک مرکزی واگذار شد.

در پیوند به پرونده بحران کابل‌بانک، خلیل‌الله فیروزی از سوی استره‌محکمه به جرم پولشویی و اختلاس به ده سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود.

 هم‌چنان شیرخان فرنود، رییس پیشین کابل‌بانک نیز به همین جرم به ده سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود. او سال گذشته در زندان در گذشت.

در همین حال، رحمت‌الله نبیل از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و رییس پیشین امنیت ملی در توییتی گفته است که آقای فیروزی در بدل پرداخت ۳۰ میلیون دالر برای هزینه کمپین محمداشرف غنی از زندان آزاد شده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری این ادعای آقای نبیل را بی‌بنیاد خواند.

 

دکمه بازگشت به بالا