خلیل‌زاد: پس از توافق با طالبان نیز از نظامیان افغان حمایت می‌کنیم

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در توییتی اعلام کرده است که کشورش پس از توافق صلح هم‌چنان از نیروهای امنیتی افغان حمایت می‌کند.

خلیل‌زاد این اظهارات را در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز مطرح کرده است. رویترز به نقل از منابع طالبان گزارش کرده است که امریکا پس از توافق صلح با طالبان حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغان به عنوان بخشی از توافق نهایی صلح، قطع خواهد کرد. خلیل‌زاد این گزارش را «نادرست» خوانده و تأکید کرده است که اسیر «پروپاگندا» نباید شد.

خلیل‌زاد در ادامه گفته است: «ما اکنون و پس از هرگونه توافق با طالبان از نیروهای افغان حمایت خواهیم کرد. همه‌ی طرف‌ها اتفاق نظر دارند که آینده افغانستان در مذاکرات میان‌افغانی مشخص خواهد شد.»

دور نهم مذاکرات امریکا و گروه طالبان روز پنج‌شنبه هفته گذشته در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. انتظار می‌رود که دو طرف در این دور به توافق نهایی صلح دست یابند.

منابع طالبان اعلام کرده‌اند که این مذاکرات یک‌شنبه‌شب گذشته به هدف مشورت میان هیأت مذاکره‌کننده متوقف شده و پس از مشورت‌های لازم این مذاکرات از سر گرفته می‌شود.

جزییات مذاکرات امریکا و گروه طالبان تاکنون رسانه‌ای نشده است. به همین دلیل گزارش‌های ضدونقیض از این دور مذاکرات به نشر می‌رسد. پیش‌تر شبکه خبری الجزیره از توافق امریکا و گروه طالبان روی یک دوره عبوری ۱۴ ماهه خبر داده بود. این گزارش از سوی خلیل‌زاد و نماینده طالبان رد شد.

دکمه بازگشت به بالا