خلیل‌زاد در یک نشست سری درباره صلح افغانستان به کنگره امریکا معلومات داد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در نشست سری کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان حاضر شد و در رابطه به روند صلح افغانستان و مذاکرات با گروه طالبان به این کمیته گزارش داد.

پس از توقف مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان، کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان این کشور زلمی خلیل‌زاد را هفته گذشته به نشست روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله، این مجلس فراخواند تا در مورد سیاست دولت ترمپ در مورد افغانستان و دلایل توقف مذاکرات صلح با گروه طالبان در یک نشست علنی وضاحت دهد. این نشست اما به صورت سری برگزار شد و محتوای گزارش خلیل‌زاد نیز محرم باقی مانده است.  

طبق برنامه، آلیس ولز، سرپرست معاونت وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در یک نشست علنی به پرسش اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا پاسخ داد.

خالم ولز در مورد پیامدهای توافق با گروه طالبان و نگرانی از نقض حقوق بشر در صورت توافق گفته است که افغانستان کنونی با گذشته تفاوت کرده و طالبان نیز به برخی از اشتباهات‌شان پی برده و به آن اعترف کرده‌اند. او هم‌چنان گفته است که طالبان مسبب بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان هستند اما نیروهای مأموریت حمایت قاطع در افغانستان تلاش می‌کنند تا سطح تلفات غیرنظامیان کاهش پیدا کند. خانم ولز هم‌چنان بر برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرده است.   

در این جلسه کارن فریمن، معاون اداره بخش افغانستان و پاکستان نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی ( USAID) نیز حضور داشته است.

تصمیم احضار زلمی خلیل‌زاد به کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا پس از لغو مذاکرات با طالبان و بی‌اعتنایی او به چند نامه این کمیته روی دست گرفته شد. خلیل‌زاد نُه دور مذاکرات را با گروه طالبان از جانب امریکا نماینده‌گی کرده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در شانزدهم سنبله مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرد.

او هم‌چنان از برنامه دیدار محرمانه‌اش با رییس جمهور غنی و رهبران ارشد گروه طالبان در کمپ دیوید، پرده برداشت و گفت که این دیدارها را که قرار بود روز یک‌شنبه، هفدهم سنبله انجام شود، لغو کرده است.

رییس جمهور ترمپ از یک حمله طالبان که در شش درک کابل اجرا و در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی دیگر کشته شدند، به عنوان دلیل توقف مذاکرات با گروه طالبان یاد کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا