کیم همتای امریکایی‌اش را به کوریای شمالی دعوت کرده است

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، با ارسال نامه‌ای به دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وی را برای دیدار از پیونگ‌یانگ دعوت کرده است.

یک روزنامه کوریای جنوبی روز دوشنبه، بیست‌وپنجم سنبله، به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که رهبر کوریای شمالی این نامه را در هفته سوم ماه آگست امسال ارسال و از تمایل خود برای برگزاری دیدار دیگر با رییس جمهور ترمپ نیز صحبت کرده است.

به گزارش صدای امریکا، رییس جمهور ترمپ نیز به تاریخ نهم آگست سال روان گفته بود که «نامه‌ی بسیار زیبا» از آقای کیم دریافت کرده است.

در همین حال، یک مقام وزارت خارجه کوریای شمالی از احتمال ملاقات بین مقام‌های ارشد کوریای شمالی و ایالات متحده طی چند هفته آینده خبر داد، اما افزود که موفقیت این دیدار بسته‎گی به موقف ایالات متحده امریکا دارد.

آقای ترمپ و کیم جونگ اون از ماه جون ۲۰۱۸ تا کنون سه بار با هم دیدار کرده و راه‌های ممکن برای حل بحران ناشی از برنامه هسته‌ای کوریای شمالی را به بحث گرفته‌اند.

دو نشست نخست این دو رهبر رسمی بود و نشست سوم آنان به تاریخ ۳۰ جون سال روان در ساحه غیرنظامی در مرز میان کوریای شمالی و کوریای جنوبی صورت گرفت.

قصر سفید و وزارت خارجه ایالات متحده امریکا تا کنون در مورد دیدار آقای ترمپ و کیم ابراز نظر رسمی نداشته‌اند، اما خبرگزاری رویترز از قول یک مقام وزارت خارجه کوریای جنوبی گزارش داده است که مقام‌های دو کشور در چند هفته آینده ملاقات خواهند کرد، اما او واضح نکرده است که این ملاقات میان رییسان جمهور خواهد بود یا دیپلمات‌های دو کشور.

با این حال، تماس‌های رهبران ایالات متحده و کوریای شمالی تا کنون نتایج ملموس عملی نداشته است؛ هم تحریم‌های امریکا بر پیونگ‌یانگ پابرجا مانده است و هم کوریای شمالی کماکان به آزمایش راکتی خود ادامه می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا