واکنش متناقض کرملین به نفوذ جاسوس سیا در دفتر پوتین

کاخ کرملین در واکنش به گزارش رسانه‌های امریکایی در مورد فعالیت یک جاسوس سازمان سیا به عنوان کارمند ارشد دفتر ریاست جمهوری روسیه، آن را «چرند و پرند» توصیف کرد، ولی سخنگوی کرملین تأیید کرده که فرد مورد نظر تنها یک کارمند دون‌پایه بوده و مدت‌ها پیش اخراج شده است.

یورونیوز به نقل از سی‌ان‌ان گزارش داد که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در سال ۲۰۱۷ میلادی یکی از جاسوسان ارشد خود را از روسیه فرا خوانده است.

این رسانه در گزارش خود به نقل از چند مقام دولتی، دلیل این فراخوانی را بیم از افشای او توسط مقام‌های ارشد دولت جدید امریکا عنوان کرده‌اند.

در همین حال، نیویورک تایمز هم در روایتی مستقل از نفوذ بالای جاسوس امریکا در میان مقام‌های ارشد دولت روسیه به‌ ویژه ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور، خبر داده و او را کارمند ارشد دفتر ریاست جمهوری روسیه معرفی کرده است.

بنا بر ادعای رسانه‌های امریکا، این جاسوس نزدیک به ۱۰ سال در روسیه فعال بوده و به محرمانه‌ترین اسناد دولت این کشور دسترسی داشته است. این رسانه‌ها تأیید کرده‌اند که او نقش مهمی در افشای دخالت روسیه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری امریکا داشته است.

در همین حال، روزنامه روسی کومرسانت نیز روز سه‌شنبه گمانه‌زنی کرد که جاسوس مورد نظر آقای اولگ اسمولنکوف، کارمند دفتر ریاست جمهوری روسیه بوده که در تاریخ ۱۴ جون سال ۲۰۱۷ همراه همسر و سه فرزندش در چارچوب سفری تفریحی به مونته‌نگرو رفت و ناپدید شد.

این روزنامه هم‌چنین تصویر یک خانه در ویرجینیای امریکا را منتشر کرده که در سال ۲۰۱۸ توسط فردی به نام اولگ اسمولنکوف خریداری شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در گفت‌وگو با این روزنامه تأیید کرده که آقای اسمولنکوف کارمند دفتر ریاست جمهوری روسیه بوده، ولی در سال ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ اخراج شده است. با این وجود کاخ کرملین در واکنشی رسمی، گزارش‌های رسانه‌های امریکایی را «چرند و پرند» توصیف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا