لاوروف: تصمیم‌های اتخاذ شده در نشست گروه ۷ به هدف مهار روسیه و چین است

سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه گفت که تصمیم‌های اتخاذ شده در نشست گروه ۷ در هیروشیمای جاپان، هدف مهار دوگانه روسیه و چین را دنبال می‌کند.

خبرگزاری تاس روز شنبه، ۲۰ می، گزارش داد که آقای لاوروف این سخنان را در سی‌و‌یکمین مجمع شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه بیان کرد.

لاوروف خاطرنشان کرد: «مسیر غرب به شکلی که تا همین اواخر در سیاست خارجی روسیه در حال توسعه بود، به‌طور کامل از خود گذشته است؛ زیرا روسیه در مسیر دراماتیک‌ترین رویارویی با بلوک متجاوز متشکل از ایالات متحده امریکا و اروپا قرار گرفت.»

او افزود:‌ «جامعه کارشناسی کشورهای غربی آشکارا در حال بحث بر سر دستور کار کردن سناریوهایی به هدف تجزیه روسیه هستند و کتمان نمی‌کنند که وجود روسیه به‌عنوان یک مرکز مستقل با هدف غرب ناسازگار است.»

این در حالی است که به‌دنبال نشست سه‌روزه اعضای ۷ اقتصاد برتر جهان در جاپان، این نشست با تایید تشدید تحریم‌ها بر روسیه و تقویت همکاری تجاری با چین به کارش پایان داد.

در این نشست روی پایان دادن به هرگونه صادرات به روسیه که به ماشین جنگی این کشور در اوکراین کمک می‌کند، توافق شد.

همچنان، در حالی‌که هفت اقتصاد برتر جهان به چین به‌عنوان تهدیدکننده امنیت اقتصادی نگاه می‌کنند، در بیانیه پایانی نشست آنان توافق شده که همکاری با بیجینگ به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان باید تقویت شود.

دکمه بازگشت به بالا