شیران خراسان، در پی نخستین شکار؛ بنگلادیش طعمه‌ی افغانستان می‌شود؟

واسع احمدی

شکست با قطر، پارامترهای صعود را برای مردان افغانستان روشن کرده است، کسب سهمیه و صعود افغانستان به دور دوم رقابت‌های جام ملت‌ها، فقط‌ وفقط با شکست بنگلادیش میسر است.

تیم‌های ملی فوتبال افغانستان و بنگلادیش از ساعت ۶:۳۰ شام سه‌شنبه در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین، در شهر دوشنبه با هم رو-در-رو می‌شوند. رویارویی‌ای که پیروزی را برای مردان دستگیر به یک امر حتمی مبدل کرده است.

تیم ملی فوتبال کشورمان در گروه پنجم مسابقات مقدماتی راه‌یابی به جام جهانی و جام ملت‌ها، با تیم‌های ملی قطر، عمان، هند و بنگلادیش هم‌گروه شده است. از آن‌جایی‌که تیم‌های ملی قطر و عمان جزو قدرت‌های گروه به حساب می‌آیند، بنگلادیش و هندوستان، تنها گزینه‌های به حساب می‌آیند که شیران خراسان می‌توانند برای کسب امتیاز از آن‌ها امیدوار باشند.

۲۶ سرطان، وقتی مراسم قرعه‌کشی این مسابقات برگزار شد و تیم‌ها حریفان‌شان را شناختند، انوش دستگیر سرمربی تیم ملی فوتبال کشور هدف نهایی‌اش از این دور از رقابت‌ها را کسب نُه امتیاز و صعود به دور بعدی مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا اعلام کرد. این روی‌کرد مربی جوان، موجب شد خیلی از کاربران شبکه‌های اجتماعی بر او خرده بگیرند و این شمارِ امتیاز را برای شیران خراسان ناچیز بشمارند. اما نتایج به دست آمده از دو بازی نخستین تیم‌های این گروه، دیدگاه‌ها را تغییر داد و باعث شد که منتقدان تیم ملی به عمق صحبت‌های این مربی ۲۹ ساله پی ببرند.

دیدار افغانستان- قطر (که با شکست سنگین شیران خراسان انجامید) و هم‌چنان تقابل دو تیم عمان و هند که با برتری ۲-۱ عمانی‌ها هم‌راه شد، همه چیز را برای منتقدان و خرده‌گیران روشن کرد. این‌که افغانستان در گروهی که قرار دارد، با توجه با شرایط موجود، کسب ۹ امتیاز و صعود به دور بعدی رقابت‌ها می‌تواند خیلی هم رضایت‌بخش باشد.

قطر نه تنها تیم قدرت‌مند این گروه به حساب می‌آید، بلکه احتمال این‌که تمام بازی‌هایش را با پیروزی پشت سر بگذارد، نیز بالا است. عنابی‌پوشان قطر که میزبانی رقابت‌های جام جهانی را در اختیار دارند، تمام تمرکزشان روی بالا بردن ظرفیت و کیفیت تیمی‌شان ‌است. آن‌ها مطمینا هیچ‌کدام از بازی‌ها را دست‌کم نگرفته و برای آماده‌گی بیش‌تر، با تمام قدرت در این رقابت‌ها حضور خواهند یافت، آن‌چنانی که در مقابل افغانستان ظاهر شدند. مطمیناً تمام تیم‌های گروه E از هیبت قطری‌ها ترسیده‌اند.

دیگر تیم قدرتمند گروه که به ساده‌گی امتیاز نمی‌دهد، عمان است. عمانی‌ها در تلاش‌اند که پس از قطر، بازی‌های این دور از رقابت‌ها را در جایگاه دوم به پایان ببرند.

از آخرین‌باری که مردان دستگیر خودشان را در مقابل سرخ‌پوشان عمان آزموده‌اند، زمان زیادی نمی‌گذرد. شیران خراسان پنج ماه پیش در چارچوب مسابقات چهارجانبه‌ی «ویامارین» با عمان مصاف دادند و با نتیجه‌ی پر گل ۵-۰ باختند. از این رو به نظر می‌رسد گرفتن امتیاز از عمان نیز برای تیم ما دشوار باشد.

حریف بعدی افغانستان، تیم ملی هندوستان است. این دو تیم سابقه‌ی رویارویی باهم‌دیگر را دارند و قدرت هر دو تیم برای سرمربیان‌شان کاملاً هویدا است. تیم ملی هند با سرمایه‌گذاری‌های زیاد اخیراً رشد چشم‌گیری داشته است. در سال‌های پسین، هندی‌ها هزینه‌های گزافی را روی پیش‌رفت تیم‌شان به مصرف رسانده‌اند و هدف نهایی‌ آن‌ها نیز حضور در جام ملت‌های آسیا است. از این رو هند، حریف جدی‌ای سد راه افغانستان برای راه‌یابی به دور دوم مسابقات جام ملت‌های آسیا است. هندی که در واقع می‌تواند کار صعود را برای مردان دستگیر به دور دوم مسابقات دشوار کند.

آخرین و دست‌یافتنی‌ترین تیم برای کسب شش امتیاز کامل برای تیم ملی فوتبال افغانستان، بنگلادیش است. رقیبی که تمام تیم‌ها برای امتیاز کامل در مقابل آن دندان تیز کرده‌اند، از جمله انوش و شاگردانش.

تیم ملی بنگلادیش از راه مسابقات پلی‌آف و با شکست لاووس توانسته پای در این دور از رقابت‌ها بگذارد. سرمربی تیم ملی فوتبال کشور پیش از این در صحبت‌هایش گفته بود که بنگلادیش خط سرخ آن‌ها است. آن‌ها تمام توان‌شان را برای کسب شش امتیاز کامل در دو بازی رفت و برگشت مقابل این تیم می‌گذارند. باری افغانستان در دوره‌ی قبلی این رقابت‌ها به خاطر شکست مقابل کامبوج (ضعیف‌ترین تیم دوره‌ی پیشین) فرصت صعود به دور دوم مسابقات جام ملت‌ها را از دست داده بود. به منظور پیش‌گیری از رخ‌داد مشابه، مردان دستگیر محکوم به پیروزی در هر دو دیدار مقابل تیم ملی بنگلادیش‌اند، تا اگر از کسب امتیاز مقابل تیم‌های ملی قطر و عمان ناتوان ماندند، بنگلادیش و هند، دو تیمی باشند که افغانستان برای رسیدن به هدف نهایی‌اش (صعود به دور دوم مسابقات با کسب نُه امتیاز) از آن‌ها امتیاز بگیرد.

دو تیم افغانستان و بنگلادیش پیش از این، سه بار با هم مصاف داده‌اند؛ دوبار به تساوی ۱-۱ و ۰-۰ قناعت کرده‌اند، و آخرین‌باری با هم روبه‌رو شده‌اند، افغانستان ۴-۰ این تیم را درهم کوبیده است.

تیم ملی بنگلادیش در پنج بازی اخیر، سه پیروزی، یک تساوی و یک شکست داشته است. سبزپوشان بنگلادیش در مسابقات جنوب آسیا، بوتان را دو بر یک بردند، در مقابل پاکستان به برتری یک بر صفر رسیدند. با لاووس در چارچوب مسابقات پلی‌آف راه‌یابی به مقدماتی جام ملت‌ها، به یک پیروزی یک بر صفر و یک تساوی بدون گل دست یافتند. شکست این تیم نیز در قالب مسابقات جنوب آسیا مقابل نیپال بوده که با نتیجه‌ی ۲-۰ همراه شده است.

از سوی دیگر، ملی‌پوشان افغانستان در پنج بازی پایانی طعم پیروزی نچشیده‌اند. در دو بازی دوستانه مقابل تیم‌های ملی ترکمنستان و تاجیکستان به ترتیب به دو تساوی ۲-۲ و ۱-۱ دست یافته‌اند و مقابل تیم‌های ملی عمان، مالزیا و قطر نیز شکست خورده‌اند. از این رو، شیران زخم‌خورده‌ی کشور، در پی شکار نخستین طعمه‌ی‌شان سه‌شنبه شب به مصاف بنگلادیش می‌روند.

 

دکمه بازگشت به بالا