بزرگان محلی کشک رباط سنگی: والی هرات به وعده‌ خود وفا نکرد

۸صبح؛ هرات: پولیس در هرات تایید می‌کند که دستکم ۱۴ تن به شمول نیروهای خیزش مردمی و غیرنظامیان، شب گذشته و در پی یورش طالبان به ولسوالی کشک رباط سنگی در شمال هرات کشته شدند.

به گفته مقامات امنیتی در هرات، ساعت ۱۲:۰۰ بامداد امروز چهارشنبه ششم سنبله، طالبان در حمله بر منطقه‌ی «چهار دره» ولسوالی کشک رباط سنگی ولایت هرات، ۱۴ تن از ساکنان منطقه را به گلوله بستند و ۱۰ تن دیگر را زخمی کردند.

پولیس هرات با نشر خبرنامه‌ای گفته که کشته و زخمی شده‌گان این رویداد، نیروهای خیزش مردمی هستند و طالبان با اعزام نیروی کمکی به محل، از ساحه متواری شدند.

فرماندهی پولیس هرات در حالی این خبر را نشر می‌کند که از بزرگان محلی کشک رباط سنگی از چند روز به این طرف، تحرکات طالبان را به والی و نیروهای امنیتی هرات گزارش داده بودند.

عبدالهادی جمشیدی، نماینده‌ی پیشین مجلس به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که روز گذشته ۵۰ تن از بزرگان و موی سفیدان منطقه‌ی «چهار دره”»ی ولسوالی رباط سنگی به دفتر والی هرات رفته و از حضور گسترده‌ی طالبان و آماده‌گی آنان برای حمله بر این منطقه هشدار داده بودند.

آقای جمشیدی می‌افزاید که در پاسخ به تقاضای بزرگان منطقه، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات وعده کرده بود که شب گذشته چهار تانک هاموی نیروهای امنیتی برای را برای دفاع از روستای «چهاردره و تامین امنیت» به این منطقه اعزام می‌کند.

این نماینده‌ی پیشین می‌افزاید که با آنکه مردم منتظر نیروهای امنیتی بودند اما از تانک هاموی خبری نشد و طالبان در حمله بر منطقه، پیرمردان، مردان و نوجوانان را کشتند.

به گفته‌ی آقای جمشیدی، پیش از این هم بزرگان منطقه و ولسوالی کشک رباط سنگی هرات بارها از افزایش تحرکات طالبان، نیروهای امنیتی از جمله پولیس و امنیت ملی را در جریان قرار داده بودند.

در سوی دیگر، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که نظر به هدایت والی هرات، نیروهای امنیتی کافی به منطقه اعزام شده بود اما نظر به صعب‌العبور بودن مسیر، نتوانستند به موقع به منطقه برسند. آقای فرهاد می‌افزاید که دیر رسیدن نیروهای امنیتی به محل سبب شد که طالبان تلفاتی را بر مردم محل وارد کنند.

ولسوالی کشک رباط‌سنگی از ولسوالی کلیدی هرات است. این ولسوالی مسیر اصلی عبور پایپ لاین تاپی و همچنان راه لاجورد است.

دکمه بازگشت به بالا